Vectra dołącza do grona operatorów, którzy posiadają w swojej ofercie łącza internetowe szybsze od 1 Gbit/s. Dzięki wdrożeniu technologi DOCSIS 3.1 (sprzęt dostarcza firma Cisco) operator zaczął świadczyć mieszkańcom Warszawy usługo dostępu do internetu z prędkością pobierania danych sięgającą 2 Gbit/s. Prędkość wysyłania ograniczona jest do 120 Mbit/s.

Polscy operatorzy cały czas inwestują w nowe technologie. Dotyczy to zarówno dostawców mobilnego, jak i stacjonarnego dostępu do internetu. Obie grupy łączy jeden typ inwestycji. Praktycznie każdy liczący się operator coraz więcej środków przeznacza na budowę sieci światłowodowej lub wykupuje do niej dostęp. Jednak nie oznacza to, że każdy dostawca od razu rzuca się na oferowanie prawdziwego internetu światłowodowego, jakim jest usługa świadczona w technice FTTH (Fiber to the Home). Przykładowo Vectra wprowadziła ostatnio nową wersję standardu działającego w hybrydowych sieciach kablowych HFC. Dzięki temu operator mógł przyspieszyć z 600 Mbit/s do 2 Gbit/s.

Vectra oferta 2 Gb

Internet Vectry o prędkości 2 Gbit/s zawdzięczamy technice DOCIS 3.1

Niestety nowa usługa dostępna jest jedynie w Warszawie. Jednak możemy liczyć na to, że z czasem trafi ona również do innych miast. Za niesymetryczne łącze 2 Gbit/s (pobieranie) / 120 Mbit/s (wysyłanie) trzeba zapłacić 179,99 zł miesięcznie oraz 149 zł opłaty instalacyjnej. Klienci, którzy zdecydują się na tę ofertę, otrzymają od operatora router wspierający prędkości do 2 Gbit/s.

Tak szybki internet pojawił się w ofercie operatora dzień po ogłoszeniu wdrożenia standardu DOCIS 3.1. Nie jest to przypadek. Vectra zmodernizowała posiadane routery Cisco Converged Broadband Router-8 (cBR-8), które obsługują nowe rozwiązanie.

“Wdrożenie standardu DOCSIS 3.1 opartego na technologii światłowodowej to dla nas kontynuacja inwestycji w rozwój sieci szerokopasmowej. Naszym celem jest dostarczenie użytkownikom wysokiej jakości rozrywki, zastosowanie najnowocześniejszych rozwiązań w infrastrukturze ma ten cel mocno wspierać” – mówi Tomasz Żurański, Prezes Zarządu Vectra S.A.

Źródło: Vectra

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.