Polscy operatorzy dość ostrożnie podchodzą do testów sieci 5G. Do tej pory nie mieliśmy jeszcze przyjemności zobaczyć smartfona działającego w testowej sieci któregokolwiek z naszych dostawców. Aż do dzisiaj. Na Twitterze ujrzeliśmy zdjęcia Huawei Mate 20 X 5G będącego w zasięgu sieci Play i T-Mobile.

Cały czas czekamy na uruchomienie komercyjnych sieci 5G w Polsce. Póki co muszą wystarczyć nam doniesienia dotyczące testów nowej technologi. Obecnie prowadzą je Orange, T-Mobile oraz Play. Jednak do tej pory nie było mowy o testach z użyciem smartfonów. Zamiast tego ich pracownicy operatorów korzystali z modemu mobilnego Huawei 5G CPE. Na szczęście sytuacja się zmieniła. Dzisiaj ujrzeliśmy zdjęcia Huawei Mate 20 X 5G (można poznać go po charakterystycznej “łezce”) zalogowanego do sieci Play i T-Mobile.

Play i T-Mobile są coraz bliżej uruchomienia 5G

Play przymierza się do uruchomienia publicznych testów 5G w Toruniu. Z kolei T-Mobile testuje w Warszawie sieć 5G złożoną z kilku stacji bazowych. Jednak o uruchomieniu usług komercyjnych bazujących na nowej technologi możemy jeszcze pomarzyć. Co prawda Play i T-Mobile posiadają licencje na korzystanie z pasma 3,4 GHz – 3,8 GHz. Jednak są to zezwolenia na zbyt wąskie kanały, żeby można było ich użyć ultra szybkiego pobierania danych.

Aktualnie cała polska branża telekomunikacyjna czeka na ogłoszenie pierwszego przetargu na częstotliwości 5G w Polsce. Prezes UKE nie zamierza przedłużać obecnych rezerwacji, więc dojdzie do ponownego rozdysponowania częstotliwości. Dzięki temu operatorzy uzyskają dostęp do kanałów o szerokości 50 MHz, 80 MHz, a nawet 100 MHz (w zależności od opcji). Oczywiście dla nas, użytkowników, najlepszy byłby ostatni z wariantów.

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.