Qualcomm rozszerza możliwości swojej placówki we Farnborough (Wielka Brytania), która już od pewnego czasu była używana do testowania urządzeń 5G NR (New Radio). Firma poinformowała, że nowe laboratorium posłuży do testów 5G mmWave, czyli rozwiązań sieci piątej generacji korzystających z pasma milimetrowego 26/28 GHz.

Sieci 5G będą pracować w bardzo wielu pasmach radiowych. Standard 3GPP przewiduje, że nowa generacja sieci komórkowych zutylizuje zarówno częstotliwości używane przez 2G, 3G i 4G, jak i nowe, które nie były jeszcze używane przez sieci mobilne. W pewnym sensie „nowym” pasmem jest również popularne w Europie 3,4 – 3,8 GHz. Jednak tak naprawdę było ono do tej pory wykorzystywane przez systemy WiMAX. Podobnie będzie z częstotliwościami z pasma 700 MHz, które są aktualnie używane przez telewizję naziemną. Przy czym charakteryzują się one parametrami zbliżonymi do tych, które obowiązują dla pasma LTE 800 MHz. Dużo większą „zagadką” jest wykorzystanie częstotliwości milimetrowych z pasm 26/28 GHz. To właśnie z nich korzystają sieci 5G pracujące w wariancie mmWave. Na część z pytań odpowiedzą testy realizowane w nowym laboratorium Qualcomma. To właśnie tam europejscy operatorzy będą mogli przyjrzeć się nowej technologii z bliska.

Qualcomm chce testować w Europie 5G mmWave wspólnie z operatorami i producentami urządzeń

Pierwszą firmą, która zawita do nowego laboratorium w Farnborough, jest Sony. Japończycy nie wypuścili na rynek jeszcze żadnego smartfona 5G. Jednak zgodnie z zapowiedziami, już studiują możliwości zastosowania modemu Snapdragon X50 (pierwsza generacja modemów 5G) w tandemie z chipsetem Snapdragon 855. Prototyp tego typu pojawił się na tegorocznych targach MWC w Barcelonie.

Qualcomm zdaje sobie sprawę również z tego, że europejscy operatorzy skupiają się w tej chwili na wdrażaniu sieci 5G tzw. wariancie sub-6 GHz. Chodzi tutaj o stacje bazowe korzystające z pasm 3,4 – 3,8 GHz oraz 700 MHz. Poszczególne kraje organizują na nie licytacje częstotliwości. Jednak prędzej czy później Europa zacznie korzystać z 5G mmWave. Obecnie trwają dyskusje dotyczące alokacji częstotliwości z pasm 26 i 28 GHz. Poszczególne kraje muszą mieć na uwadze również to, że korzystają z nich radary wojskowe. Jednak zastosowania cywilne nie powinny zakłócać ich pracy. Operatorzy będą używać pasmo mmWave tam, gdzie występują duże skupiska użytkowników. Czyli w centrach największych miast, czy też w galeriach handlowych.

W Polsce nadajnik 5G pracujący w paśmie 28 GHz testuje Orange. Operator ulokował testową stację bazową firmy Ericsson w Zakopanem.

Źródło: Qualcomm

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.