W Barcelonie wystartowała już tegoroczna edycja targów MWC (Mobile World Congress). Dlatego też w najbliższych dniach przeczytacie dużo wieści na temat nowych smartfonów, sieci 5G oraz rozwiązań oferowanych przez gigantów świata telekomunikacyjnego. Zanim jednak to nastąpi, sprawdźcie co ciekawego działo się w świecie nowych technologi w zeszłym tygodniu.

Razer Phone trafia do Polski, na razie tylko w ofercie Play

Play zdecydował się na wprowadzenie do swojej oferty smartfona dedykowanego dla graczy, czyli Razer Phone. Jego wygląd jest trochę toporny, ale w środku skrywa Snapdragona 835, 8 GB pamięci RAM oraz 64 GB przestrzeni na dane, którą można rozszerzyć za pomocą karty microSD. Na uwagę zasługuje wyjątkowy ekran o przekątnej 5,7 cala, rozdzielczości 1440 x 2560 pikseli oraz odświeżaniu 120 Hz. Dodatkowo Razer zdecydował się na zastosowanie głośników stereo Dolby Atmos. Dobrym akcentem jest również akumulator o pojemności 4 000 mAh oraz obsługa szybkiego ładowania Qualcomm Quick Charge 4+. Razer Phone został wyceniony przez Play na 3 199 zł.

Przestępcy włamali się na serwery Tesli, na których kopali kryptowaluty

Tesla

Żyjemy w dość ciekawych czasach. Okazuje się, że dzisiaj moc obliczeniowa dużych firm jest dużo więcej warta, niż przechowywane na serwerach informacje. Cyberprzestępcom po prostu bardziej opłaca się kopać kryptowaluty, niż sprzedawać wykradzione dane. Ostatnio przekonała się o tym firma Elona Muska. Tesla nie zabezpieczyła należycie aplikacji, które uruchamia w chmurze Amazon Cloud. Hakerzy bez problemu włamali się na serwery i zostaliby niezauważeni, gdyby nie specjaliści z firmy RedLock, którzy odkryli atak. Na szczęście włamanie dotyczyło serwerów, które nie łączą się z pojazdami klientów, a jedynie z testową flotą firmy.

Intel zapowiada komputery z modemami 5G

Intel 5G

Intel przymierza się do wypuszczenia komputerów Always Connected PC, które będą korzystały z nowych sieci 5G. Nad projektem pracują również Microsoft, Dell, Lenovo oraz HP. Sercem nowej klasy laptopów będzie procesor Core i5 8 generacji oraz modem XMM z serii 8000. Co prawda Intel w swoim oświadczeniu nie rozpisywał się na temat zalet posiadania komputera z obsługą 5G, jednak możne je sobie łatwo wyobrazić. Bezopóźnieniowa sieć nowej generacji idealnie sprawdzi się przy korzystaniu z usług opartych na wszechobecnej chmurze. Natomiast szybka transmisja danych przyspieszy synchronizację dużych plików. W całej tej wizji jest tylko jeden problem. Sieci 5G jeszcze nie istnieją. Dlatego też laptopy, o których wspomina Intel, pojawią się najprawdopodobniej na przełomie lat 2019/20.

To koniec najpopularniejszej klawiatury dla Androida i iOS

Swype

Swype jest najpopularniejszą klawiaturą dla urządzeń mobilnych z Androidem oraz iOS. Jednak jej użytkownicy będą musieli zastanowić się nad jakąś alternatywą. Firma Nuance podjęła decyzję o zaprzestaniu rozwoju klawiatury, która kojarzona jest z błyskawicznym pisaniem na smartfonie. Swype jest pierwszą aplikacją, która pozwalała na wprowadzanie słów poprzez przeciągnięcie palce przez kolejne litery danego słowa. Dlatego też nie jeden producent smartfona wybierał ją jako klawiaturę domyślną. Na szczęście dzisiaj mamy do wyboru kilka alternatyw. Wśród nim jest m.in. klawiatura Google, czy też SwiftKey Microsoftu.

Firefox rezygnuje z niebezpiecznego protokołu FTP

Firefox

FTP jest protokołem transmisji danych, który jest używany w Internecie od samego jego początku. Jednak ma on jedną wadę. Chodzi tutaj o brak szyfrowania przesyłanych danych, co dotyczy również nazw użytkowników oraz haseł. Ich transmisja odbywa się w postaci jawnego tekstu, dlatego też Mozilla zamierza zrezygnować z kłopotliwego protokołu. Obsługę FTP będzie można wyłączyć w ustawieniach przeglądarki Firefox 60. Kolejnym krokiem będą zapewne ostrzeżenia wyświetlane przy odwiedzaniu nieszyfrowanych zasobów. Jednak programiści Mozilli są w tym temacie dużo bardziej restrykcyjni i docelowo zamierzą całkowicie wyeliminować obsługę protokołu FTP. Jednak nie wiemy, kiedy się to stanie.

W Warszawie ruszyła wypożyczalnia samochodów elektrycznych na minuty

Innogy car sharing

Podobna wypożyczalnia funkcjonuje już we Wrocławiu. Świadczy to o tym, że car sharing staje się w Polsce coraz popularniejszy. Być może już niedługo podobne usługi wystartują w innych wojewódzkich miastach naszego Polski. Jak na razie swoich sił próbuje spółka Innogy Polska, która wystartowała z testami “aut na minuty” w Warszawie. Na razie flota pojazdów składa się z 8 samochodów, przy czym 5 z nich jest dostępnych dla użytkowników. Dwa samochody pozostają dla dyspozycji partnerów biznesowych, a trzeci dla pracowników spółki. Aktualna oferta obejmuje dwa BMW i3, Renault Zoe, Nissan Leaf oraz Hyundai IONIQ.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.