Sieci 5G jeszcze nie powstały, a wszyscy już je zachwalają. Co prawda tezy te są potwierdzane przez przeprowadzane testy, jednak wykonywane są one tylko w obecności pojedynczego urządzenia abonenckiego. Natomiast Qualcomm postanowił sprawdzić, jak sieć 5G zachowa się w przypadku obciążenia generowanego przez wielu równocześnie pracujących użytkownikach. Opracowane symulacje są bardzo szczegółowe, a uzyskane wyniki pokazują, że sieci 5G opłacą się nie tylko operatorom, ale również użytkownikom, którzy zaobserwują faktyczne przyspieszenie transmisji danych.

Wszyscy dobrze wiemy, jakie są główne ograniczenia Internetu mobilnego. Maksymalna prędkość pobierania danych na poziomie kilkuset Mbit/s nie jest wartością czysto teoretyczną. Jednakże w praktyce ciężko jest uzyskać wyniki na takim poziomie. Prędkości podawane przez operatorów są osiągalne tylko w dobrych warunkach radiowych oraz przy założeniu, że z danej stacji bazowej korzysta tylko 1 użytkownik. W praktyce mamy do czynienia, kiedy dane są jednocześnie pobierane przez wiele osób, które znajdują się w różnej odległości od stacji bazowej. Dlatego też Qualcomm przeprowadził symulację dla 14 tysięcy użytkowników rozmieszczonych na terenie obsługiwanych przez sieć hybrydową LTE – 5G NR.

Qualcomm pokazuje, że sieci 5G przyniosą faktycznie 10-krotny wzrost wydajności

Pierwsza symulacja polegała na zamodelowaniu hipotetycznej sieci Non-Standalone (NSA) 5G NR znajdującej się we Frankfurcie. Założono, że stacja bazowa 5G korzysta z 100 MHz bloku częstotliwości z pasma 3,5 GHz oraz współpracuje z siecią LTE klasy 1 Gbit/s (czyli agregującą 5 pasm częstotliwości). Wyniki są dość interesująca. Średnia prędkość pobierania danych dla użytkownika LTE wynosi 56 Mbit/s. W przypadku urządzeń 5G, wynik ten wzrósł do 490 Mbit/s. Natomiast średnie opóźnienie obniżyło się z 116 ms do 17 ms. Aż 90% użytkowników 5G pobierało dane z prędkością większą niż 100 Mbit/s. W przypadku sieci 4G, wynik ten wynosi zaledwie 8 Mbit/s.

Druga symulacja dotyczyła sieci znajdującej się w San Francisco, która korzysta z 800 MHz bloku częstotliwości z pasma milimetrowego 28 GHz. Na tym samym obszarze zamodelowana została również sieć LTE klasy 1 Gbit/s, która korzysta z 4 licencjonowanych pasm LTE oraz nielicencjonowanego pasma 5 GHz (technologia LAA – License Assisted Access). W tym scenariuszu został zaobserwowany jeszcze większy wzrost wydajności. Średnia prędkości pobierania danych dla użytkowników 5G wyniosła aż 1,4 Gbit/s, przy czym w przypadku sieci LTE było to „zaledwie” 71 Mbit/s. Opóźnienie zmalało z 115 ms do 4,9 ms. Natomiast 90% użytkowników sieci 5G pobierało dane z prędkością większą niż 186 Mbit/s w porównaniu z 10 Mbit/s w przypadku LTE.

Źródło: Qualcomm

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.