Co roku, tuż przed targami Mobile World Congress, Samsung organizuje konferencję, na które prezentuje nowe flagowce z serii Galaxy S. W tym roku są to oczywiście modele Galaxy S9 oraz Galaxy S9+. Oba smartfony poznaliśmy już dość dokładnie dzięki opublikowanym w sieci przeciekom. Co prawda Samsung nie przygotował dla nas w tym roku żadnej technologicznej rewolucji, jednak Koreańczykom udało się uchować w tajemnicy jedną funkcjonalność.

Już od kilku lat widać, że producenci smartfonów mają problem z innowacyjnością w zakresie designu swoich produktów. Najboleśniej widać to w przypadku iPhone’ów, które jest w stanie od siebie odróżnić jedynie fan marki. Dla mniej wprawnego oka, iPhone 6s, 7 oraz 8 wyglądają tak samo. Podobną sytuację mamy w przypadku tegorocznych Galaxy S9/S9+ oraz zeszłorocznych Galaxy S8/S8+. Projektanci Samsunga najwidoczniej uznali, że poprzedni projekt był na tyle dobry, że nie wymaga on żadnych większych zmian. Pierwszym szczegółem, który można zauważyć, jest poprawienie pozycji czytnika linii papilarnych, który teraz znajdziemy pod aparatem. Tyle z zewnątrz. Jednak nowe flagowce Samsunga najbardziej się zmieniły w środku.

Samsung Galaxy S9

Samsung Galaxy S9/S9+ to najwydajniejsze smartfony z Androidem na pokładzie.

Qualcomm Snapdragon 845 (4x 2,7 GHz Kryo 385 Gold + 4x 1,7 GHz Kryo 385 Silver) oraz Exynos 9810: octa-core CPU (4x 2,8 GHz 3rd-gen Mongoose + 4x 1,7 GHz Cortex-A55) są najwydajniejszymi chipsetami dostępnymi na rynku. Dostępne w sieci wyniki benchmarków sugerują, że nowy flagowiec jest o około 30% szybszy od swojego poprzednika. Osoby ceniące sobie przede wszystkim szybkość działania aplikacji powinny zainteresować się większym wariantem, czyli Galaxy S9+, który ma 6 GB pamięci RAM. “Zwykły” Galaxy S9 posiada 4 GB RAMu, czyli tyle samo, co zeszłoroczny model. Oba modele będą dostępne w 3 wariantach z różną ilością pamięci wewnętrznej, tj. 64, 128 oraz 256 GB.

Galaxy S9

Zupełnie nowy aparat

Jeszcze przed wczorajszą premierą, Samsung nie ukrywał, że największe usprawnienia w tegorocznych modelach będą dotyczyć fotografii oraz nagrań wideo. Galaxy S9 posiada pojedynczy aparat z matrycą Super Speed Dual Pixel o rozdzielczości 12 Mpix. Jest ona bezpośrednio zintegrowana z pamięcią DRAM, co pozwala na zrobienie superszybkiej serii czterech zdjęć. Kolejną nowością jest zastosowanie zmiennej przesłony. Tryb F1,5 ogranicza ilość wpuszczanego światła, co pozwala na zrobienie jasnego i wyraźnego zdjęcia. Natomiast w trybie F2,4 można zauważyć poprawę ostrości zdjęć robionych przy świetle dziennym. Fani nagrań wideo docenią tryb Super Slow-mo, który działa z prędkością 960 klatek na sekundę.

Galaxy S9 aparat

Galaxy S9+ posiada 2 aparaty, przy czym każdy z nich posiada optyczną stabilizację obrazu. Drugi obiektyw o rozdzielczości 12 Mpix był już stosowany wcześniej przez Samsunga w Galaxy Note 8. Możemy z niego skorzystać do zrobienia zdjęcia w trybie portretowym lub użyć go w celu przybliżenia obrazu. W obu modelach występuje przedni aparat o rozdzielczości 8 Mpix z funkcją rozmycia tła.

Rozpoznawanie twarzy oraz Emoji AR, czyli namiastka Face ID

Samsung postanowił popracować nad algorytmami rozpoznającymi twarz użytkownika. Co prawda Galaxy S9 nie posiada zaawansowanego systemu zbliżonego do Face ID, który wykonywałby dokładny skan twarzy użytkownika. Samsung opracował algorytm, który na podstawie zdjęcia użytkownika tworzy jego cyfrowy odpowiednik w postaci awatara. Ciekawe jest to, że Galaxy S9/S9+ potrafi również odwzorować (przynajmniej w przybliżony sposób) minikę użytkownika. Jeżeli chodzi o mechanizmy użyte do odblokowania smartfona, to mamy tutaj do czynienia z trybem inteligentnego skanowania. Jest połączeniem systemu rozpoznawania twarzy użytkownika ze skanerem tęczówki. Galaxy S9 domyślnie stara się odblokować ekran poprzez rozpoznanie twarzy. Jednak jeżeli znajdujemy się niewystarczająco oświetlonym pomieszczeniu, to smartfon uruchamia skanowanie tęczówki. Jest on również używany w przypadku wykonywania operacji wymagającej większego bezpieczeństwa (np. potwierdzenie płatności). Jak widzicie Samsung Galaxy S9 ma być bezpośrednim konkurentem iPhone X, jednak Koreańczycy zastosowali technologię, która jest mniej zaawansowana od Face ID.

Komunikacja: Samsung Galaxy S9/S9+ oferuje najszybszy Internet mobilny

Na koniec przyjrzymy się kwestii, która jest pomijana przez wiele serwisów informatycznych, jednak jest ona niezwykle istotna dla czytelników Speed Test. Nowe flagowca Samsunga wyposażone są w modem LTE kategorii 18 (1,2 Gbit/s) obsługujący 4×4 MIMO, agregację pasm oraz LAA (Licensed Assisted Access). W przypadku sieci Wi-Fi wspierany jest standard 802.11ac w trybie VHT80 MU-MIMO (kanał 80 MHz oraz obsługa Multi User MIMO) wraz z modulacją 1024 QAM (standardowo używana jest o 25% wolniejsza modulacja 256 QAM). Na uwagę zasługuje również fakt, że w Polsce dostępne są wersje Dual-SIM:

  • Samsung Galaxy S9 Dual SIM G960F 4GB/64GB (3 599 zł)
  • Samsung Galaxy S9+ Dual SIM G965F 4GB/64GB (3 999 zł)

Galaxy S9 Dual SIM

Galaxy S9 box

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.