Informacje o projekcie Andromeda od roku regularnie pojawiają się w coraz to nowszych wyciekach. Ta tajemnicza nazwa dotyczy składanego smartfona (lub tableta) Microsoftu, który ma nosić nazwę Surface Phone. Do internetu trafiły kolejne informacje na temat tego urządzenia.

Surface Phone zapoczątkuje nową klasę urządzeń pomiędzy smartfonem a laptopem

Projekt Andromeda pójdzie w ślady popularnej linii laptopów Surface, które dzięki odczepianemu ekranowi zapewniają kilka różnych trybów pracy. Podobny koncept będzie podstawą designu Surface Phone – składanego urządzenia, które będzie mieścić się w kieszeni. Microsoft zamierza dostarczyć swoim klientom sprzęt będący czymś pomiędzy smartfonem, tabletem a laptopem, tworząc w zasadzie nową klasę urządzeń.

Do internetu trafił fragment kodu dotyczący interfejsu programistycznego aplikacji projektu Andromeda. Zawarto w nim sześć różnych trybów urządzenia: nieznany (Unknown), zamknięty (Closed), wklęsły (Concave), płaski (Flat), wypukły (Convex) i pełny (Full). To oznacza, że zawiasy łączące dwie części urządzenia będą mogły być otwierane w pełnym zakresie 360 stopni, zapewniając pełną funkcjonalność w każdym z trybów.

Użytkownik Twittera @D_Breyer pokusił się o przygotowanie renderów, które przedstawiają prawdopodobny wygląd składanego smartfona Microsoftu.

Surface Phone powinien zostać zaprezentowany jeszcze przed końcem 2018 roku. Smartfon prawdopodobnie będzie napędzany niewydanym jeszcze procesorem Snapdragon 850 od Qualcomma, przy którego powstawaniu udział miał także właśnie Microsoft. Jest to w zasadzie mocniejsza wersja popularnego wśród tegorocznych flagowców układu Snapdragon 845 o nieco wyższym taktowaniu, zoptymalizowana pod kątem systemu Windows. Według niektórych źródeł Microsoft rozważa także wykorzystanie jednego z mobilnych układów Intela. Składany smartfon giganta z Redmond będzie mógł być obsługiwany dedykowanym rysikiem.

Składane smartfony – nowy trend

Microsoft dołącza do rosnącego grona producentów, którzy pracują nad składanymi smartfonami. Od kilku lat słyszymy już o pracach Samsunga nad urządzeniem tego typu, a niedawno także Huawei ogłosiło plany na taki sprzęt. Dla Microsoftu może to być przede wszystkim szansa na odpowiedź na niepowodzenie swojej linii smartfonów z systemem Windows Phone.

Źródło: GSMArena