Sony IMX586 to najnowsza matryca CMOS japońskiego producenta, będącego jednym z głównych dostawców czujników obrazu dla smartfonów. Rozdzielczość matrycy IMX586 wynosi aż 48 megapikseli, a rozmiar pojedynczego punktu to zaledwie 0,8 mikrometra. Pierwsze urządzenia korzystające z tego układu mogą pojawić się już za dwa miesiące.

Sony zapewnia o wysokiej szczegółowości matrycy

48-megapikselowy chip od Sony będzie rejestrować obraz w rozdzielczości 8 000 na 6 000 pikseli, co jest rekordową wartością w świecie smartfonów. Dzięki temu możliwe będzie wykonywanie dobrej jakości fotografii nawet podczas korzystania z zoomu cyfrowego. Włodarze firmy zapewniają, że zdjęcia robione za pomocą tej matrycy będą dorównywać fotografiom z lustrzanki.

Sony zastosowało technologię filtrowania kolorów Quad Bayer, która opiera się na siatce pikseli o wymiarach 2 na 2. W słabych warunkach oświetleniowych dane z sąsiadujących pikseli są sumowane, dzięki czemu grupy pikseli 0,8 μm mogą zachowywać się jak jeden 1,6-mikrometrowy punkt. To pozwala na lepszą jakość zdjęć w nocy i przy niewystarczającym świetle. Sony pochwaliło się obrazkiem porównującym standardowy 12-megapikselowy sensor z matrycą IMX586.

Sony IMX586 48MP - porównanie z matrycą 12 MP

Kolejne zalety IMX586 to zintegrowane z matrycą technologie przetwarzania obrazu i kontroli ekspozycji. Dzięki temu sensor zapewni wysoką rozpiętość tonalną bez potrzeby korygowania zdjęcia po jego wykonaniu. Dodatkowo Sony IMX586 pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości 4K z prędkością 90 klatek na sekundę.

Kiedy nowa matryca trafi do smartfonów?

Sony zapowiedziało, że nowy sensor zacznie być rozsyłany do producentów telefonów we wrześniu bieżącego roku. Do wykorzystania pełni jego możliwości potrzebny będzie także odpowiedni procesor – dla przykładu najmocniejszy obecnie układ Qualcomma, Snapdragon 845, obsługuje obiektywy o rozdzielczości do „zaledwie” 32 megapikseli. Oczywiście taka matryca pojawi się najpierw w urządzeniach z absolutnie najwyższej półki.

Najprawdopodobniej jednym z pierwszych smartfonów, które skorzystają z matrycy IMX586, będzie któryś z kolejnych flagowców Sony. Na jesień tego roku zaplanowano premierę modelu Xperia XZ3, który ma jednak korzystać z takiego samego układu aparatu co XZ2 Premium. Na pierwszą Xperię z 48-megapikselowym aparatem poczekamy prawdopodobnie do 2019 roku.

Źródło: Sony