Technologia 5G zbliża się wielkimi krokami, a my dalej czekamy na zapowiedź pierwszych smartfonów korzystających z nowego standardu. Jednak zanim to nastąpi, to producenci muszą dostać od swoich dostawców modemy 5G oraz dostosowane do nich anteny. Qualcomm właśnie zapowiedział wypuszczenie na rynek dwóch typów anten dla smartfonów 5G. Jedna z nich dedykowana jest na pasmo milimetrowe mmWave (czyli od 27 GHz do 40 GHz), a druga pasma pomiędzy 3,3 GHz, a 5 GHz.

Nowa generacje sieci komórkowych, czyli właśnie 5G, będzie działać zarówno na pasmach używanych aktualnie przez systemy 4G LTE, jak i na zupełnie nowych częstotliwościach. Dlatego producenci smartfonów muszą rozglądać się za nowymi antenami, które będą obsługiwać pasma częstotliwości nieużywanych aktualnie przez systemy mobilne. Dlatego właśnie Qualcomm zdecydował się na zaoferowanie swoim klientom kompleksowego rozwiązania, które składa się z modemu Snapdragon X50 oraz dostosowanych do niego anten QTM052 i QPM56xx. Jednak będąc bardziej precyzyjnym, nie mamy tutaj do czynienia ze zwykłymi antenami, a modułami posiadającymi anteny zintegrowane we wspólnej obudowie z układami nadawczo-odbiorczymi. Zdziwieni? Qualcomm nie miał innego wyjścia. 5G wprowadza nowe techniki przesyłu danych (tj. Massive MIMO), które wymagają tzw. anten aktywnych obsługujących przełączanie i sterowanie wiązkami.

Qualcomm 5G

Qualcomm QTM052 jest modułem z anteną, która pozwoli wyciągnąć 5 Gbit/s

Podczas zapowiedzi modemu Snapdragon X50 dowiedzieliśmy się, że Qualcomm zamierza opracować chipset, który pozwoli na pobieranie danych z prędkością 5 Gbit/s. Jednak żeby było to możliwe, to najpierw w smartfonie muszą być zamontowane specjalne anteny. Moduł QTM052 oraz modem Snapdragon X50 pracują w tandemie. Dzięki temu otrzymujemy zestaw, który posiada układ zarządzający zużyciem energii, wzmacniacze mocy, wzmacniacze niskoszumne, dedykowane filtry oraz układ antenowy. Producenci smartfonów będą mogli zainstalować do 4 modułów QTM052, co pozwoli na zaawansowane formowanie wiązki, sterowanie wiązką oraz wyszukiwanie kierunku nadejścia sygnału radiowego. Dzięki temu modem 5G będzie mógł “skupić się” na odbieraniu fal radiowych z określonego kierunku, co znacznie poprawia zasięg stacji bazowej. Jeden układ jest w stanie obsłużyć pasma: 26,5 GHz – 29,5 GHz (n257), 27,5 GHz – 28,35 GHz (n261) oraz 37 GHz – 40 GHz (n260). Dzięki temu smartfony wyposażone w modem 5G Qualcomma będą działać w każdym kraju. Niezależnie od tego, na który fragment pasma milimetrowego zostanie rozpisany przetarg.

Qualcomm QTM052

Drugim rozwiązaniem jest seria modułów QPM56xx, które oprócz samej anteny również posiadają dedykowane układy radiowe. QPM5650 oraz QPM5651 posiadają wzmacniacz mocy, wzmacniacz niskoszumny, przełącznik oraz filtry zaprojektowane z myślą o standardzie 5G NR. Natomiast QDM5650 i QDM5652 nie mają dodatkowego wzmacniacza mocy. Wszystkie 4 moduły obsługują przełączanie SRS, które jest potrzebne do optymalnego wykorzystania zalet techniki Massive MIMO. Obsługują one pasma: 3,3 GHz – 4,2 GHz (n77), 3,3 GHz – 3,8 GHz (n78) oraz 4,4 GHz – 5,0 GHz (n79). Zatem również tutaj nie powinno być problemu z pracą modułów QPM56xx w różnych krajach.

Próbki anten QTM052 mmWave oraz QPM56xx sub-6 GHz są aktualnie dostarczane do klientów Qualcomma. Natomiast my możemy się ich spodziewać w przyszłorocznych smartfonach.

Źródło: Qualcomm

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.