Mam sentyment do starych fotografii z dzieciństwa. Mimo że nie są one specjalnie dobrej jakości i nikt wtedy nie znał filtrów i innych dodatków niosą one za sobą miłe wspomnienia.

Chciałbym też od czasu do czasu wysłać takie zdjęcia znajomym, lecz niestety ich jakość pozostawia wiele do życzenia i niestety skanowane nie wyglądają dobrze. Czasami nawet nie widać szczegółów. Okazuje się, że Google ma na to radę. Firma udostępniła właśnie aplikacje, która może przywrócić życie starym fotografiom. Dzięki niej każdy wielbiciel starych, pamiątkowych zdjęć będzie mógł odkurzyć swój dziecinny album i nie tylko. Zapytacie zapewne, po co to robić? Zdjęcia w formie cyfrowej są zwyczajnie bezpieczniejsze niż te na papierze.

Google udostępniło użytkownikom ciekawą aplikację PhotoScan.

Muszę przyznać, że od razu mnie zainteresowała i postanowiłem ją przetestować. Jest to program mocno związany z funkcjonalnością Google Photos. Jest to aplikacja do skanowania starych fotografii, ale to zapewne wskazuje już sama nazwa. Algorytm, który zastosowano, z automatu wykrywa krawędzie i orientację, poprawia perspektywę, usuwa odbicia światła. W kolejnym kroku wysyła naszą fotografię w formie poprawionej do bazy Google. Nic nie musimy robić. Wystarczy tylko jedno kliknięcie. Okazuje się, że radzi sobie ona także z niską jakością starych zdjęć. Automatycznie poprawia zdjęcie i daje nam też do wyboru kilka ciekawych motywów. Do dyspozycji mamy też ręczne ustawienia, za pomocą których dostosujemy ekspozycję, cienie, kontrast i co tam sobie jeszcze zażyczymy. Aplikacja jest dostępna pod Androida w Sklepie Google oraz na iOS w AppStore. Już dziś możecie ją pobrać i zainstalować. Nic mi nie wiadomo o wersji na mobilnego Windowsa.

Popraw stare zdjęcia z Google PhotosScan
Popraw stare zdjęcia z Google PhotosScan

[vlikebox]

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.