Play przez długi czas pozostawał jedynym operatorem komórkowym, który nie miał w swojej ofercie stacjonarnego dostępu do internetu. Jednak zmieni się to w pierwszym kwartale przyszłego roku. Operator poinformował, że poszerzy swoją ofertę o stacjonarny internet szerokopasmowy na łączach Vectry.

Wygląda na to, że Polacy polubili oferty pakietowe operatorów mobilnych. Pierwszym dostawcą, który połączył ze sobą oferty stacjonarnego dostępu do internetu oraz usług mobilnych, był Orange. Później Plus zaczął sprzedawać w swoich salonach internet od Netii. Długo czekaliśmy również na internet światłowodowy od T-Mobile. Z kolei dzisiaj Play potwierdził zeszłotygodniowe plotki. Operator poszerzył zakres współpracy z drugim co do wielkości operatorem kablowym, czyli Vectrą. “Fioletowi” skorzystają z rozległej hybrydowej sieci światłowodowej (HFC) partnera, która dociera do 2,7 mln gospodarstw domowych. Usługa dostępu do internetu świadczona jest za pomocą technologi DOCSIS. Oznacza to, że światłowód nie jest doprowadzony do mieszkania abonenta, a np. do bloku. Dalej sygnał dystrybuowany jest za pomocą sieci kablowej.

Play na łączach Vectry zaoferuje docelowo 1 Gbit/s

Technologia DOCSIS przez wielu specjalistów jest uważana za gorszą od FTTH (GPON). Jednak dobrze zaprojektowana i wykonana sieć kablowa Vectry pozwala na pobieranie danych z prędkością do 600 Mbit/s. Operator zadeklarował, że niedługo zaoferuje również łącza 1 Gbit/s. Dlatego marketingowcy bardzo często stosują tutaj pojęcie “internetu o prędkościach światłowodowych“.

Rozszerzenie współpracy Playa z Vectrą ograniczy się do usługi internetu stacjonarnego i nie będzie obejmować tradycyjnej telewizji. Jednak klienci “fioletowego” operatora będą mogli skorzystać z usługi PLAY NOW TV. Pierwsi klienci Playa na łączach Vectry pojawią się w I kwartale 2020 roku.

„Cieszymy się, że możemy dalej rozwijać naszą współpracę z Vectrą. Z niecierpliwością czekamy na możliwość zaoferowania naszym klientom stacjonarnego Internetu szerokopasmowego na dużą skalę, prostej w instalacji i użytkowaniu usługi opartej o sieć szerokopasmową Vectry. Superszybki stacjonarny Internet Vectry w technologii DOCSIS stanowi idealne uzupełnienie superszybkiego Internetu mobilnego 5G READY PLAY” – powiedział Jean Marc Harion, prezes PLAY

„Po współpracy w ramach rozwiązań MVNO, transmisji danych do stacji bazowych i tranzytu ruchu, partnerstwo w zakresie stacjonarnego szerokopasmowego dostępu do Internetu jest kolejnym strategicznym krokiem dla obu firm. Jest to unikalna współpraca na polskim rynku. Działamy wspólnie od wielu lat – łączą nas te same wartości i duch przedsiębiorczości” – powiedział Tomasz Żurański, prezes Vectry

Źródło: informacja prasowa

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.