Urząd Komunikacji Elektronicznej opublikował sprawozdanie dotyczące monitorowania wdrożenia regulacji w zakresie otwartego internetu. Dotyczą one m.in. monitorowania jakości usług świadczonych przez polskich operatorów. Prezes UKE skorzystał w tym celu z wyników testów pochodzących z największej platformy pomiarowej w Polsce, czyli właśnie SpeedTest.pl.

Comiesięczne rankingi publikowane na łamach naszego portalu dają powierzchowny obraz polskiego rynku telekomunikacyjnego. Oczywiście konsumentów najbardziej interesuje rzeczywista prędkość pobierania danych w sieciach poszczególnych operatorów. Jednak bardziej szczegółowa analiza naszych danych pozwala na wyciągnięcie bardzo interesujących wniosków. Urząd Komunikacji Elektronicznej oprócz średnich prędkości pobierania danych w poszczególnych województwach sprawdził również prędkości wysyłania danych oraz opóźnienia przesyłu pakietów.

UKE: przez ostatnie cztery lata rośnie średnia prędkość pobierania danych

Internet w Polsce przyspiesza. Wyraźnie pokazują to średnie prędkości pobierania i wysyłania danych zmierzone w ciągu poprzednich lat.

Podobne zjawisko obserwujemy również w przypadku operatorów mobilnych.

Klienci operatorów coraz częściej zwracają uwagę na opóźnienia. W przypadku testów wykonanych za pomocą aplikacji webowej widać, że średnie opóźnienie utrzymuje się na stałym poziomie oscylującym w okolicach 37 ms. Z kolei w przypadku operatorów mobilnych UKE zaobserwowało znaczący spadek opóźnienia w 2017 roku. Wynika to ze wzrostu popularności LTE, którego opóźnienie w Polsce wynosi 41 ms.

Ciekawie prezentują się również rozkłady prędkości pobierania danych. Widać na nich, że z roku na rok rośnie ilość testów z wynikami w przedziale od 30 Mbit/s do 100 Mbit/s.

Z kolei średnie prędkości pobierania danych w poszczególnych województwach są zbliżone. Dotyczy to zarówno sieci stacjonarnych, jak i mobilnych.

Urząd Komunikacji Elektronicznej sprawdził również popularność naszego narzędzia PRO Speed Test, które służy do wykonywania certyfikowanych pomiarów stacjonarnych łączy internetowych.

UKE mapa PRO SpeedTest

Źródło: UKE

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.