Orange Polska jest pierwszym ogólnopolskim operatorem, który zaczął świadczyć swoje usługi z wykorzystaniem technologi światłowodowej FTTH. Początkowo usługa ta była ograniczona do prędkości 600 Mbit/s. Później operator przyspieszył ją do 1 Gbit/s, ale tylko tam, gdzie pozwalała na to infrastruktura. Teraz prędkość 1 Gbit/s dostępna jest dla wszystkich, którzy mieszkają w zasięgu usługi Orange Światłowód.

Internet światłowodowym jest tym, czego potrzebują osoby aktywnie korzystające z internetu. Niby jest to oczywiste, ale to właśnie technologia FTTH (Fiber to the Home) pozwala na świadczenie usług o najwyższej jakości. Charakteryzuje się ona tym, że fizyczny światłowód jest doprowadzany wprost do mieszkania klienta i dopiero tam instalowane jest urządzenie końcowe, które zamienia sygnał optyczny na elektryczny. W zasięgu tej technologi znajduje się obecnie 3,5 mln gospodarstw domowych na terenie całego kraju. Od teraz ich mieszkańcy mogą zdecydować się na przyspieszenie obecnych łączy światłowodowych do 1 Gbit/s. Wcześniej taką możliwość miały tylko osoby mieszkające na terenie 76 gmin, w których rynek szerokopasmowego internetu został zderegulowany przez UKE.

Orange światłowód

Orange Światłowód w opcji 1 Gbit/s kosztuje średnio 85 zł miesięcznie

Aktualnie w ofercie internetu światłowodowego Orange dostępne są 3 prędkości: 100 Mbit/s, 300 Mbit/s oraz 1 Gbit/s, które kosztują odpowiednio 55 zł, 65 zł oraz 85 zł miesięcznie. Przy czym umowa jest podpisywana na okres 24 miesięcy, a w każdym roku obowiązuje inna wysokość abonamentu. Dlatego przy porównaniu ofert należy najpierw policzyć średnią miesięczną opłatę.

Orange światłowód

Osoby, które mieszkają w dużych domach i mają problem z zasięgiem Wi-Fi, mogą wykupić usługę wraz ze Smart WiFi. Jest to dodatkowa usługa, która polega na połączeniu ze sobą modemu FunBox 3.0 oraz urządzenia Smart Wi-Fi Box. To drugie jest tzw. repeaterem Wi-Fi, który łączy się głównym routerem za pomocą sygnału Wi-Fi lub kablem Ethernet. Przełączanie pomiędzy poszczególnymi urządzeniami jest płynne i niezauważalne dla użytkownika.

Źródło: Orange

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.