Czy narzekacie na słaby zasięg sieci Wi-Fi lub zbyt wolno działający Internet? Jeśli tak, to na pewno rozważaliście kupno extendera Wi-Fi, które potocznie zwane są też wzmacniaczami bądź repeaterami sygnałów Wi-Fi. Jedno z takich urządzeń o nazwie Wi-Fi Extender Plus pojawiło się w ofercie Orange w cenie 230 zł. Czy warto wydać na to urządzenie takie pieniądze? Najtańsze repeatery Wi-Fi można kupić już za 70 zł. Jednak są to urządzenia innej klasy.

Jednak najpierw przypomnijmy sobie, na czym polega problem z zasięgiem sieci Wi-Fi. Jeden z naszych pierwszych wpisów na tym blogu traktuje właśnie o metodach przyspieszających sieci Wi-Fi bazujących na fizyce opisującej zachowanie się fal radiowych. Zarówno symulacje komputerowe, jak i pomiary pokazują, że sygnał Wi-Fi jest tłumiony przez ściany, podłogi oraz inne przeszkody. W większości przypadków problem ten nie dotyczy mieszkańców 2 – 3 pokojowych mieszkań o powierzchni do około 70 m². Jednak osoby mieszkające w domach, czy przedsiębiorcy posiadający rozległe biura, często spotykają się z problemem wolno działającej sieci Wi-Fi. Właśnie wtedy na ratunek przychodzi extender/repeater Wi-Fi.

WinProp

Wi-Fi Extender Plus wspiera standard 802.11ac w wydaniu do 1300 Mbit/s.

Nie dziwię się, dlaczego Orange wybrało do swojej oferty właśnie taki model, a nie inny. Swego czasu recenzowaliśmy extender Netgear EX2700. Podczas testów tego urządzenia poznaliśmy pewną wadę tego typu rozwiązań. Okazuje się, że tzw. wzmacniacze sygnałów Wi-Fi w niektórych przypadkach potrafią spowolnić działanie sieci. Problem polega na tym, że dla komputera podłączonego do extendera, który działa w trybie repeatera, transmisja danych trwa 2 razy dłużej, niż przy bezpośrednim podłączeniu do routera. Extender musi najpierw za pomocą sieci Wi-Fi pobrać dane do siebie, a następnie je przetwarza i wysyła do komputera. Dlatego też efektywna prędkość transmisji danych za pomocą każdego extendera Wi-Fi jest w przybliżeniu o połowę wolniejsza niż możliwości obsługiwanego standardu. Zatem Wi-Fi Extender Plus idealnie wpasowuje się ofertę Orange, gdzie znajdziecie Internet światłowodowy o prędkości 600 Mbit/s.

Wi-Fi Extender Plus Orange repeater

Drugi tryb pracy extendera to zwyczajny Access Point.

W tym przypadku Wi-Fi Extender Plus jest podłączony do routera przewodowo za pomocą skrętki Ethernet 1 Gbit/s. Może jest to mniej wygodne rozwiązanie, ale unikamy wtedy problemu związanego ze spowolnieniem Wi-Fi. Wi-Fi Extender Plus działający w trybie Access Point pozwala również na pokrycie naszą siecią Wi-Fi większego obszaru, ponieważ nie musimy się martwić tym, żeby repeater ulokować w miejscu, gdzie dochodzi jeszcze mocy sygnał z routera.

Wi-Fi Extender Plus Orange Access Point

Wracając do ceny. Wi-Fi Extender Plus w ofercie Orange kosztuje 230 i obsługuje standardy 802.11ac 1300 Mbit/s (5 GHz), 802.11n 300 Mbit/s (2,4 GHz) oraz posiada 2 porty Ethernet (extendery w trybie Access Point można najprawdopodobniej łączyć szeregowo). Kilkadziesiąt złotych taniej można nabyć extender pracujący w trochę wolniejszym standardzie Wi-Fi (802.11ac 1200 Mbit/s), który posiada tylko jeden port Ethernet oraz jest wpinany bezpośrednio do gniazdka. Nie udało mi się znaleźć urządzenia, które posiadałoby taką samą (lub lepszą) specyfikacją niż propozycja Orange i byłoby tańsze.

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.