Orange był pierwszym operatorem, który zapowiedział 100% podporządkowanie się zasadom RLAH. Jednak przepisy obowiązujące od 15 czerwca zeszłego roku spowodowały straty finansowe telekomów. Dlatego Orange oraz inni operatorzy wystąpili do UKE z prośbą o możliwość częściowej kompensaty strat za pomocą niewielkich dopłat. W przypadku Orange będą oni dotyczyć klientów prepaid.

Zasady RLAH (Roaming Like at Home) nie powodują likwidacji usługi roamingu międzynarodowego. Oznaczają one jedynie brak naliczanie dodatkowych opłat za korzystanie z roamingu na terenie Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednak obowiązujące od 15 czerwca 2017 roku regulaminy zawierają również zapisy dotyczące Polityki Uczciwego Korzystania. Są one przysłowiowym “batem” na osoby nadużywające zasad RLAH. Jednak operatorom niezwykle trudno jest pilnować klientów prepaid, którzy często zmieniają karty SIM. Na szczęście dodatkowe opłaty, którymi zostaną obarczeni klienci Orange, są symboliczne.

Dodatkowe opłaty dotyczą klientów prepaid Orange oraz nju mobile

Od 18 czerwca osoby korzystające z ofert na kartę Orange oraz nju będą płacić więcej za połączenia, oraz transmisję danych w roamingu na terenie Unii Europejskiej. Operator doliczy 5 gr za minutę połączenia wykonanego, 2 gr za minutę połączenia przychodzącego, 1 gr za wysłany SMS oraz niecały grosz za MMS-a i 1 MB transmisji danych. Opłata ta będzie doliczana do cen obowiązujących na terenie kraju. Opłaty są niewielkie, więc osoby podróżujące sporadycznie (a to dla nich właśnie zostały wprowadzone zasady RLAH) nie powinny ich odczuć. Dlatego też bez obaw o stan konta będziecie mogli dalej korzystać z nawigacji online oraz szukać sprawdzonych restauracji podczas zagranicznych wyjazdów wakacyjnych,

Źródło: Orange

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.