Wiele osób uważa sieć Play za jedną z najbardziej zacofanych w naszym kraju. Jednak nic bardziej mylnego. Fioletowy operator wprowadził właśnie obsługę VoLTE (Voice over LTE), które jest idealnym uzupełnieniem działającego już od pewnego czasu Wi-Fi Calling. VoLTE w Play działa na razie tylko na iPhone’ach, ale operator pracuje również nad wprowadzeniem tej usługi na smartfonach z Androidem.

VoLTE, czyli Voice over LTE, jest techniką przesyłu głosu za pomocą sieci 4G LTE. Z technicznego punktu widzenia mamy tutaj do czynienia z natywną usługą VoIP działającą za pomocą sieci LTE. Przy czym w odróżnieniu od Skype, pakiety przesyłane przez VoLTE są traktowane przez sieć z najwyższym priorytetem. Jednak szybsze nawiązywanie połączeń oraz lepsza jakość głosu nie są jedynymi zaletami nowego rozwiązania. Teraz kiedy będziecie rozmawiać przez Wi-Fi Calling i stracicie zasięg sieci Wi-Fi, to połączenie zostanie automatycznie przełączone na VoLTE. Wcześniej było ono rozłączane.

Jak włączyć VoLTE w Play?

Sieć Play wysyła automatycznie do posiadaczy iPhone’ów uaktualnienia ustawień operatora. Po ich akceptacji obsługa VoLTE zostanie włączona, a w opcjach ogólnych nazwa operatora zmieni się z Play 32.0 na Play 32.1. Natomiast w menu od LTE będzie aktywna opcja “Głosowych i dane”. Jeżeli z jakichś powodów nie chcecie korzystać z VoLTE, to możecie przełączyć tę opcję na “Tylko dane”.

Play VoLTE iPhone

Kiedy VoLTE dla smartfonów z Androidem? Play współpracuje aktualnie z kilkoma producentami smartfonów nad wprowadzeniem obsługi VoLTE dla ich urządzeń. Najbardziej zaawansowane są prace z LG. Posiadacze topowych smartfonów tej firmy mogą spodziewać się, że jeszcze w tym roku skorzystają z VoLTE w sieci Play. Kolejne w kolejce są urządzenia Samsunga.

Źródło: Play

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.