Dzisiaj doczekaliśmy się nowej wersji przeglądarki internetowej Firefox oznaczonej numerkiem 43. Co jest takiego wspaniałego w nowej wersji? Najbardziej powinni się ucieszyć użytkownicy “okienek”, ponieważ wreszcie otrzymali 64 bitową wersję tej aplikacji.

Pewnie nawet nie zdawaliście sobie sprawy, że odpalacie na swoim wspaniałym cztero/ośmio rdzeniowym procesorze obsługiwanym przez Windowsa 7/8/8.1/10 64 bit przeglądarkę internetową w wersji 32 bit? Mozilla od dawna miała problem z wydaniem 64 bitowej wersji przeglądarki, głównie z powodu braku kompatybilności z 32 bitowymi wtyczkami. Jednakże użytkownicy “pingwina” oraz “nagryzionego jabłka” już od dłuższego czasu mogli korzystać z 64 bitowej wersji przeglądarki. Jednak jakie korzyści daje nam, użytkownikom, wersja 64 bitowa?

Szczerze mówiąc, nie powinniście spodziewać się 10 razy szybciej ładowanych stron, jednakże sam proces Firefoxa może w mniejszym stopniu obciążać Wasz komputer (tj. będzie efektywniej wykorzystywać jego zasoby). Osobiście mam fetysz otwierania wielu zakładek oraz stron w nowych oknach. Dlatego dla mnie Firefox ma jedną bardzo istotną (wręcz dyskwalifikującą) wadę. Mianowicie niezależnie od tego ile macie otwartych okien przeglądarki, to przez system operacyjny będą one widoczne jako jeden proces. O ile programiści Mozilli zadbali o wielowątkowość (tj. jeden proces przeglądarki może korzystać z kilku rdzeni procesora), to niestety nie przeskoczą głównego ograniczenia każdej aplikacji 32 bitowej. Mianowicie, ze względu na architekturą, taka aplikacja (a dokładniej proces) nie może mieć przydzielonej przez system operacyjny pamięci większej niż 4 GB. Możecie mi wierzyć lub nie, ale w dzisiejszych czasach 4 GB pamięci RAM dla samej przeglądarki internetowej może być czasami niewystarczające.

Dlatego też moją główną przeglądarką jest Chrome od Google (przeglądarka ta jest bardziej wydajna przy moim stylu używania komputera), a Firefox’a używam jako przeglądarkę dodatkową. Jeśli macie na swoich komputerach zainstalowanego “ognistego liska”, to polecam Wam czym prędzej udać się pod TEN adres i pobrać instalator wersji 64 bitowej.