Nokia 9 PureView może być jedną z najciekawszych premier tegorocznych targów MWC. Uwagę przykuwa przede wszystkim nietypowy układ aparatów „dziewiątki”. Na tylnym panelu znajdziemy aż pięć obiektywów, z których każdy będzie mieć inną rolę. Do internetu trafiły oficjalne rendery prasowe przedstawiające finalny wygląd urządzenia.

Nokia z klasycznym designem

nokia 9 pureview render

Wśród producentów nieustannie odchudzających krawędzi swoich smartfonów Nokia poszła ze swoim flagowcem w zupełnie inną stronę. Nie ujrzymy tu także wcięć w ekranie ani „dziurek” na przedni aparat. Zamiast tego Nokia 9 PureView utrzymuje swoje wzornictwo w „klasycznym” stylu – wokół wyświetlacza znalazły się zauważalne krawędzie, przypominające raczej smartfona z 2017 roku niż z 2019. Nie wątpimy, że również i taki styl znajdzie swoich zwolenników.

To będzie najmocniejszy smartfon Nokii

Trzeba przyznać, że specyfikacja „dziewiątki” jest zdecydowanie godna miana flagowca. Rozdzielczość 5,99-calowego ekranu AMOLED wynosi 1 440 na 2 880 pikseli. Smartfon napędzany jest 8-rdzeniowym Snapdragonem 845 wspomaganym przez aż 8 GB RAM-u. Możliwe, że Nokia zdecyduje się także na wersję ze wsparciem dla sieci 5G, która będzie korzystać z nowszego Snapdragona 855. Pojemność baterii to 4 150 mAh. Nie zabraknie także wbudowanego w ekran czytnika linii papilarnych. Nokia 9 PureView będzie działać pod kontrolą Androida 9 Pie. Będąc w programie Android One, smartfon ten zapewni szybkie aktualizacje do nowych wydań oprogramowania oraz czystą wersję systemu. Nokia potwierdziła już, że „dziewiatka” otrzyma aktualizacje do kolejnych dwóch edycji Androida, roboczo nazywanych Q i R.

Nokia 9 PureView z aparatami od Zeiss

nokia 9 pureview render

Choć niestety nie znamy jeszcze szczegółów na temat aparatów Nokii 9, raczej nie będziemy zawiedzieni. Aparaty Nokii 9 powstają we współpracy z niemieckim przedsiębiorstwem Zeiss, które znane jest z produkcji wysokiej jakości sprzętów optycznych. Spodziewamy się, że sensor o najwyższej rozdzielczości będzie głównym, „tradycyjnym” obiektywem, wspieranym dodatkowo przez obiektyw wąsko- i szerokokątny. Czwarty obiektyw prawodopodobnie posłuży do zbierania informacji o głębi pola, które przydadzą się m.in. do efektu bokeh. Ostatni z czujników może wykonywać zdjęcia monochromatyczne (dla lepszych informacji nt. kontrastu) lub też być sensorem 3D. Ponadto na tylnym panelu znajdziemy flesz LED oraz dodatkowy czujnik.

Premiera Nokii 9 PureView została zaplanowana na 24 lutego. Startowa cena smartfona ma znajdować się w regionie 750–800 euro (3200–3500 zł).

Źródło: 91mobiles