HMD Global, firma będąca właścicielem marki Nokia, potwierdziła swoją obecność na tegorocznych targach MWC. Zaproszenie na event fińskiego producenta, który odbędzie się dzień przed oficjalnym startem MWC, zostało przedstawione w postaci postu na Twitterze dyrektora ds. produkcji. Na razie nie znamy szczegółów na temat eventu fińskiej firmy – możliwe, że w końcu światło dzienne ujrzy model Nokia 9 PureView.

Czy Nokia nas znowu rozczaruje?

O flagowej „dziewiątce” Nokii słyszymy już od niemal dwóch lat. W połowie zeszłego roku pojawiły się informacje o pracach nad smartfonem, który ma być wyposażony w aż 5 aparatów na tylnym panelu. Wówczas data premiery Nokii 9 była zaplanowana na jesień 2018. Szybko jednak okazało się, że przygotowanie tak wymagającego układu aparatów jest zbyt wymagające, a data przedstawienia telefonu została przesunięta na początek 2019 roku. Niestety również i ta premiera została przesunięta – obecnie jest tak naprawdę niepotwierdzona, jednak spodziewamy się, że może się odbyć pod koniec lutego, właśnie podczas targów MWC.

Obecny flagowiec Nokii, model 8, nie osiągnął zadowalających wyników sprzedaży. Długo odkładana „dziewiątka” ma być flagowcem z prawdziwego zdarzenia, na którego czekają fani fińskiej firmy.

Nokia 9 PureView – czego możemy się spodziewać?

Głównym atutem Nokii 9 będzie oczywiście wyjątkowy układ pięciu aparatów. Niestety na razie jedyną potwierdzoną informacją jest fakt, że po prostu… są – nie wiadomo, jaka będzie ich rozdzielczość, ani też kąty poszczególnych obiektywów. Trzeba jednak przyznać, że rendery 5-aparatowej Nokii wyglądają imponująco.

Model 9 PureView będzie pierwszym smartfonem Nokii wyposażonym we wbudowany w ekran czytnik linii papilarnych. A skoro mówimy już o ekranie – jego przekątna wyniesie 5,9 cala, proporcje to 18:9, a rozdzielczość to Quad HD. Obraz będzie wyświetlany w technologii AMOLED. „Dziewiątka” ma być napędzana 8-rdzeniowym Snapdragonem 845, choć niektóre źródła mówią o obecności osobnej wersji ze Snapdragonem 855. Ilość pamięci RAM ma wynieść 6 GB, a na dane użytkownika przeznaczono 128 GB. Pojemność baterii wyniesie 4150 mAh, a całość działa pod kontrolą czystego Androida 9.

Cena Nokii 9 PureView w Europie na wynosić 749 euro, czyli ok. 3200 zł. Zaplanowany na 24 lutego event Nokii prawdopodobnie będzie udostępniony do darmowego oglądania w internecie. Oprócz flagowej „dziewiątki” możemy także ujrzeć kilka innych nowych smartfonów fińskiej firmy.

Źródło: Nokia