Urząd Komunikacji Elektronicznej otrzymał w ostatnim dużo pytań dotyczących uzyskania zezwoleń na wykorzystywanie częstotliwości radiowych dla tzw. kin samochodowych. Do ich działania potrzebna jest transmisja radiowa w paśmie UKF.

Kina zamknięte są już od ponad 1,5 miesiąca. Dlatego też pojawił się pomysł otwierania kin samochodowych. Działają one na takiej zasadzie, że widzowie oglądają film w swoim samochodzie, a dźwięk wyświetlanego filmu dostępny jest w odbiornikach radiowych. Jednak, żeby system taki mógł zadziałać, potrzebne jest uruchomienie transmisji radiowej z wykorzystaniem częstotliwości z pasma UKF. Jak czytamy na stronie UKE:

Informujemy, że w celu korzystania z zasobów widma radiowego na potrzeby takich wydarzeń kulturalnych konieczne jest uzyskanie decyzji Prezesa UKE dopuszczającej czasowe używanie urządzenia radiowego w celu zapewnienia okazjonalnego przekazu informacji na okres nieprzekraczający 30 dni (zgodnie z art. 144a Pt*).

UKE: wydawanie licencji dla kin samochodowych jest bezzasadne

Teoretycznie oglądanie filmu w samochodzie nie stwarza większego zagrożenia zakażenia się koronawirusem niż poruszanie się samochodem do sklepu czy też pracy. Jednak wyjazd do kina jest przemieszczaniem się w celach rozrywkowych. Z kolei zapisy prawne dotyczące czasowego zakazu prowadzenia działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo dotyczy nie tylko kin, ale również projekcji na otwartym powietrzu. Dlatego też ostatni akapit UKE w sprawie wydawania pozwoleń radiowych dla kin samochodowych brzmi następująco:

W związku z tym aż do odwołania wspomnianych ograniczeń wydawanie decyzji Prezesa UKE umożliwiającej dosyłanie dźwięku na falach UKF w ramach kina samochodowego wydaje się bezzasadne.

Źródło: UKE

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.