Ostatnio głośno było o kartach graficznych z generacji RTX, które praktycznie zdeklasowały propozycje od AMD. Producent Radeonów zapowiedział właśnie wypuszczenie nowych kart graficznych opartych o technologię procesorów 7 nm.

Innowacja w procesorach graficznych AMD – technologia 7 nm.

Nowe produkty od AMD zostaną wyprodukowane przez TSMC, tajwańskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją układów scalonych, w tym oczywiście procesorów. Początkowo miała się tym zająć amerykańska firma GlobalFoundries, ale wstrzymali oni prace nad 7 nanometrowymi procesorami. Wiadomo, że pierwsze karty graficzne wyposażone w infrastrukturę 7 nm, będą oparte na 64-bitowym rdzeniu Zen 2 x86 nowej generacji, i mają zostać wprowadzone do portfolio AMD z początkiem 2019 roku.

Specyfikacja nowych procesorów graficznych

Niestety AMD nie podało dokładnych informacji co do wydajności tych podzespołów. Jednakże biorąc pod uwagę fakt, iż jest to technologia 7 nm, która będzie znajdywać szerokie zastosowanie na rynku mobilnych, można spodziewać się wyższej częstotliwości taktowania, większej przepustowości pamięci i mniejszych wymgów co do poboru energii. Pamiętajmy, że musi to być dobra kontra na RTXy Nvidii, a więc AMD jest zmuszone naprawdę postarać się o maksymalną wydajność dorównującą produktom konkurencji.

Kto wygra wyścig AMD kontra Nvidia?

Nvidia od jakiegoś czasu wydaje się być na przedzie, przynajmniej w sektorze gamingowym. Dodatkowo, udało im się znacząco umocnić swoją pozycję, dzięki wprowadzonym niedawno kartom graficznym RTX. W momencie kiedy AMD wypuści na rynek swoje „kontry”, Nvidia będzie już pracować nad kolejnymi wydajnymi podzespołami. Zdecydowanie nie jest to koniec walki obydwóch producentów, ale najwyraźniej rywalizacja staje się coraz ostrzejsza, szczególnie, że team „zielonych” skutecznie wprowadza coraz to nowsze i wydajniejsze technologie, podczas gdy „czerwoni” dopiero zapowiadają rewolucję.

Kiedy możemy spodziewać się kart graficznych z nową technologią?

Amerykańska marka nie zapowiedziała jeszcze oficjalnej premiery nowych kart graficznych, ale za to poinformowali, że wszystko jest na dobrej drodze by ukazały się jeszcze 2019 roku. Muszą się śpieszyć, bo konkurencja nie śpi. Z drugiej strony, technologia 7 nm nie jest niedostępna, więc być może w niedalekiej przyszłości „zieloni” zaskoczą nas celując w takie samo rozwiązanie.

Źródło: ubergizmo