Kilka miesięcy temu amerykański gigant Nvidia zaprezentował technologię Real-Time Ray-Tracking. Ostatnio poznaliśmy modele kart z najnowszej generacji RTX.

Technologia Real-Time Ray-Tracking

Nvidia zdaje się podążać w kierunku hiper-realistycznej grafiki w grach komputerowych. Real-Time Ray-Tracking jest technologią, która pozwala w generować bardzo skomplikowane efekty graficzne Real-Time, czyli w czasie rzeczywistym. Karty graficzne z generacji RTX mogą więc zmienić oblicze współczesnego gamingu. Są one przystosowane do obsługiwania rozdzielczości 4K, i według marketingowców Nvidii radzą sobie z tym najlepiej na rynku.

Kilka informacji natury technicznej

W generacji RTX Pascal zostanie zastąpiony przez Turing – system ósmej generacji. Przyniesie on ze sobą nowe rdzenie RT, dla Ray-Trackingu i rdzenie Tensor dla sztucznej inteligencji. Nvidia twierdzi, że Turing jest aż 6 razy szybszy od przestarzałego Pascala, jeżeli chodzi o śledzenie promieni. Jeśli zaś chodzi o inne parametry, wszystkie zaprezentowane karty korzystają z pamięci GDDR6, o potężnej przepustowości 600 GB / s, układu grafiki NGX, dla algorytmów AI, nowego NVIDIA NVLink o przepustowości 100 GB / s, wyposażone są w obsługę USB-C, VirtualLink i kilku innych technologi, takich jak renderowanie z różnych widoków, czy też VRWorks Audio.

Oficjalna prezentacja kart generacji RTX:

Co to oznacza dla nas, graczy?

Modele zaprezentowane przez Nvidie to RTX 2070, RTX 2080 i RTX 2080 Ti. Ich ceny w USA to odpowiednio 499 USD, 699 USD, 999 USD. Modele 2080 i 2080 Ti pojawią się od 20 września, zaś na 2070 przyjdzie nam poczekać nieco dłużej, bo aż do października. Ale przechodząc do najważniejszego – z pełnego potencjału tych kart graficznych będą korzystać poszczególne tytuły. Nvidia współpracowała z EA, Epic Games, Square Enix, i innymi. Na chwilę obecną wiadomo, że gry; Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider, Metro Exodus, Control, Assetto Corsa Competizione, Final Fantasy XV, Ark: Survival Evolved, Hitman 2, Player Unknown’s Battleground, Serious Sam 4 i kilka mniejszych tytułów, będą wykorzystywać dobrodziejstwa generacji RTX, a więc to tam poszukujmy niespotykanego do tej pory realizmu.

Źródło: GSMArena