Marka Xiaomi już na dobre zawitała w naszym kraju. Jednak nie wszystkie smartfony Xiaomi znajdujące się w Polsce pochodzą z oficjalnych kanałów dystrybucji. Oznacza to, że nie zostały one dostosowane do pracy w sieciach naszych operatorów, co może sprawiać użytkownikom pewne problemy. Dlatego na fanpage’u Mi Polska pojawił się komunikat, w którym firma ostrzega przed urządzeniami mobilnymi nielegalnie (sic!) przywiezionymi do Polski.

To właśnie osoby, które sprowadzały smartfony Xiaomi bezpośrednio z Chin, przyczyniły się do pojawienia się tej marki w polskich sklepach oraz w ofertach operatorów. Dzięki temu pojawił się dystrybutor, który odważył się na wprowadzenie marki Xiaomi do Polski na bardzo szeroką skalę. Zabieg ten nie był obarczony zbyt dużym ryzykiem, ponieważ było wiadomo, że Polacy są zainteresowani tego typu urządzeniami. W końcu Xiaomi od zawsze stawiało na dobry stosunek ceny do jakości, co zostało docenione przez polskich konsumentów. Jednak teraz pojawia się pewien problem w postaci sprzedawców oferujących smartfony Xiaomi sprowadzone z Chin za pomocą nieoficjalnych kanałów dystrybucyjnych.

Xiaomi Mi Polska

Czy smartfony Xiaomi sprowadzone z Chin są legalne?

To zależy. Jeżeli ktoś kupił sobie na AliExpress telefon Xiaomi w wersji Global/International i zapłacił za niego również należny podatek VAT, to nie możemy tutaj mówić o naruszeniu litery prawa. Co innego, jeśli sprowadzony w ten sposób smartfon jest później odsprzedawany. Mamy wtedy do czynienia z dystrybucją, która może stanowić naruszenie wyłączności posiadanej przez Mi Polska i ich partnerów. Możemy mieć nawet do czynienia z sytuacją, w której sprzedawca wprowadza niczego nieświadomego klienta w błąd.

Jeżeli zależy Wam na usługach posprzedażowych (m.in. napraw gwarancyjnych) realizowanych na terenie Polski oraz oprogramowaniu w pełni dostosowanym do naszych warunków, to musicie uważać skąd kupujecie smartfona Xiaomi. Najlepiej będzie, jeśli skorzystacie z usług jednego z oficjalnych partnerów Mi Polska. Jeżeli macie wątpliwości związane z pochodzeniem już kupionego smartfona Xiaomi, to możecie zweryfikować go za pomocą strony https://www.mi.com/verify/#imei_en. Jeżeli po wpisaniu kodu IMEI pojawi się Wam Delivery address: Poland, to możecie liczyć na wsparcie ze strony Mi Polska.

Źródło: Mi Polska

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.