Na rynku możemy znaleźć komputery wykorzystujące chipset Qualcomm Snapdragon 835. Nie spotkały się one jednak z odpowiednim odzewem ze strony konsumentów. Ale amerykańska firma nie zraziła się pierwszymi próbami wkroczenia do sektora laptopów. Tym razem mają oni dużo lepszy, bardziej zaawansowany plan.

Qualcomm radzi sobie świetnie

Marka Qualcomm i ich flagowe procesory Snapdragon to nazwy doskonale znane praktycznie każdemu. Szczególnie w dobie rozwoju rynku mobilnego. Wielu z nas posiada telefon z CPU tego producenta. Jakkolwiek w smartfonach produkty Qualcomma sprawują się wyśmienicie, to nie miały jeszcze szansy sprawdzić się na „pełnym” Windowsie. Dlatego też amerykański gigant zdecydował się na wprowadzenie na rynek nowego, wydajnego układu przeznaczonego dla platformy Windows 10 w pełnej wersji.

Snapdragon 8xc

Ten procesor jest wykonany w technologii ARM. A więc skierowany jest on stricte do sektora mobilnego, ale raczej chodzi tu o duże urządzenia – laptopy, ewentualnie tablety 2 w 1. „X” zawarte w nazwie 8xc ma oznaczać „eXtreme”. Qualcomm zapewnia, że nowy produkt jest niesamowicie wydajny, energooszczędny i może spokojnie konkurować (a nawet wygrywać) z układami podmiotów, które są na rynku laptopów już nieco dłużej (Intel, AMD, Nvidia). CPU posiada zintegrowany układ graficzny – Adreno 680 Extreme GPU, który pozwoli nam na korzystanie z dwóch ekranów 4K w jednym momencie.

Porównanie do innych procesorów

Snapdragon 8xc ma rywalizować pod kątem wydajności z procesorami oznaczanymi jako „U”, należącymi do portfolio Intela. Ale nowe CPU ma pobierać dwa razy mniej prądu, jego moc to 7 watów, w stosunku do 15 watów w przypadku konkurencji. Z innych ważnych parametrów – 8xc będzie wspierać do 16 GB pamięci RAM typu LPDDR4x. Qualcomm naprawdę poważnie przygotowuje się do wkroczenia do Windowsowego świata. Zaczynają oni współpracę z twórcami aplikacji, tak by przystosować niektóre programy do swojego układu. Mowa tu np. o Mozilli i ich wyszukiwarce Firefox. Qualcimm 8xc będzie wspierać też technologię USB 3.1 drugiej generacji i standard Qualcomm Quick Charge 4+.

Czy Qualcomm Snapdragon 8xc czeka świetlana przyszłość?

Póki co ciężko jest stwierdzić. Do drugiej połowy 2019 roku powinniśmy się spodziewać pierwszych laptopów z tymi procesorami. I powinniśmy życzyć Qualcommowi sukcesu. Większa, zdrowa konkurencja to zazwyczaj niższe ceny i lepsze innowacje.

Źródło: The Verge