Polscy operatorzy coraz poważniej myślą o budowie sieci 5G. A niektórzy z myślenia przechodzą do czynów. Orange już od jakiegoś czasu testuje stację bazową 5G w Gliwicach. Natomiast T-Mobile zapowiada uruchomienie nadajnika 5G w Warszawie. Nowoczesne anteny znajdują się już na dachu siedziby głównej magentowego operatora.

Muszę przyznać, że po tym, jak Orange ogłosiło start testów 5G w Gliwicach, czekałem na reakcję ze strony T-Mobile. Obaj operatorzy prowadzą w naszych rankingach Internetu mobilnego. Jeśli stan ten ma się otrzymać, to obie sieci muszą w tym samym czasie uruchomić stacje bazowe 5G. Osobiście cieszę się również z tego, że T-Mobile zaczyna testy od centrum Warszawy. Siedziba operatora mieści się przy ul. Marynarskiej, czyli w popularnym Mordorze. To właśnie tam znajdują się największe warszawskie korporacje, których pracownicy obciążają okoliczne stacje bazowe. Pierwsze stacje bazowe 5G powinny być właśnie uruchamiane w miejscach, w których klienci przesyłają największą ilość danych.

Na razie nie wiemy zbyt wiele o stacji bazowej 5G T-Mobile

“Pomarańczowi” testują nadajnik Huawei. A co robi “magenta”? Szczegóły poznamy jutro. Na razie wiemy tylko tyle, że pierwsza testowa stacja bazowa 5G znajduje się w Warszawie. Niestety nie znamy jej producenta. Czy jest to Huawei? A może T-Mobile pracuje nad 5G razem z fińską Nokią? Zastanawiam się również nad parametrami technicznymi uruchomionego nadajnika. Podejrzewam, że T-Mobile zacznie wdrażanie nowej technologii od pasma 3400 MHz – 3800 MHz. Mam nadzieję, że “magentowi” również dostali od UKE pozwolenie na zajęcie bloku o szerokości 100 MHz, co pozwoliłoby na sprawdzenie pełnych prędkości oferowanych przez nową technologię.

Źródło: T-Mobile

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.