Nie jest odkryciem, że wideo na żywo to jeden z najpopularniejszych trendów portali społecznościowych minionego roku. Zaczęło się oczywiście od Facebooka. Osobiście, nie widzę po swojej tablicy na FB, aby ludzie nałogowo nowej funkcjonalności. Pewnie wynika to z faktu, że moja ilość znajomych nie jest specjalnie duża i unikam nastolatków, którzy najszybciej pochłaniają wszelkiego rodzaju nowinki techniczne.

Dziwię się tylko, że Instagram wprowadził tę funkcjonalność dopiero teraz.

Oczywiście, wideo na żywo rozwija się od jakiegoś czasu i ciągle ewoluuje, ale po developerach Instagrama spodziewałem się szybszej reakcji na zainteresowania rynku. O planach wprowadzenia nowych opcji Instagram poinformował na swoim oficjalnym blogu. Deweloperzy zaznaczyli przy tym, że wideo na żywo pozostaje na razie w fazie prób. Szersze grono użytkowników dostanie nową opcję w ciągu kilku najbliższych tygodni. Jak się okazuje, grupa osób uczestniczących w testach jest dość spora. Mi się jakimś cudem poszczęściło, choć do tej pory nie wiem, dlaczego kopnął mnie taki zaszczyt.

[vlikebox]

W każdym razie, wcale mnie nie dziwi, że transmisja na żywo w końcu trafiła na Instargrama.

Zanim będzie ona ogólnodostępna, to Instagram musi zakończyć fazę testów. Obsługa transmisji na żywo w wydaniu Instagrama nie jest skomplikowana. Jak sama nazwa wskazuje, pozwala ona na udostępnianie nagrania wideo w czasie rzeczywistym. Świetnie nadaje się choćby to transmitowania koncertów, na których jesteśmy. Nasz materiał zostanie udostępniany w ramach mechanizmu Stories. Oznacza to, nie mniej, nie więcej, że zniknie on z portalu po dobie. Najlepsze filmiki odnajdziemy w zakładce „Eksploruj”. Oczywiście, nie zabraknie też ich opisów i komentarzy. Maksymalny czas transmisji, jaki możemy zamieścić, został oszacowany na jedną godzinę. Jest to naprawdę ogromny materiał. Jeżeli chcemy rozpocząć naszą transmisję, musimy kliknąć zakładkę Stories, a tam następnie wybrać opcję NA ŻYWO. Znajduje się ona na dole ekranu, w okolicach wyboru efektów specjalnych do filmu. Wszystko jest tak łatwe, jak budowa cepa. Funkcjonalność działa w aplikacji Instragram od wersji 10.0. Już w przyszłym tygodniu wprowadzona zostanie ona na całym świecie. Na razie mogą się nią cieszyć wybrani użytkownicy.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.