Włączenie usługi Google z której korzystają miliony kierowców nastąpiło w lutym 2005 roku, czyli już prawie 14 lat temu. Od tego czasu Google Maps było bieżąco aktualizowane. Zmieniały się nie tylko same mapy, ale również interfejs. Dodawane były też dodatkowe funkcjonalności, które umilały korzystanie z aplikacji. Teraz w Polsce rozpoczęły się testy nowej wersji Google Maps, posiadającej opcję informowania kierowców o zagrożeniach. Komunikat dostaniemy między innymi o fotoradarach.

Funkcja jest, a jakby jej nie było

Z nowej wersji Google Maps mogą obecnie korzystać tylko nieliczni. Trafiła ona bowiem do beta testów, mających się zakończyć na przełomie marca i kwietnia. Google Maps z ostrzeganiem o fotoradarach mogą używać Brytyjczycy – tych jest najwięcej, Niemcy oraz Polacy. Dokładnie nie wiadomo, ilu jest obecnie na świecie testerów Google Maps z nowymi funkcjonalnościami. Mówi się, że wersja beta tej aplikacji różni się nie tylko funkcjami, ale również interfejsem.

Jak będzie działać ostrzeżenie o fotoradarach?

Jeden z brytyjskich beta testerów nowej wersji Google Maps informuje, że ostrzeżenia o fotoradarach nie tylko wyświetlają się na ekranie urządzenia mobilnego, ale również przekazywane są głosowo. Takie rozwiązanie znamy jest z popularnych programów nawigacyjnych wykorzystywanych przez kierowców zawodowych na całym świecie. Mężczyzna twierdzi również, że najnowsza wersja map od firmy Google ostrzeże głosowo również o korkach oraz wypadkach i stłuczkach.

Kiedy dla wszystkich użytkowników?

Nieoficjalnie mówi się, że testy beta nowej wersji Google Maps zakończą się na przełomie marca i kwietnia. Można więc się domyślać, iż do pobrania będzie ona dostępna już za dwa lub trzy miesiące. Miejmy nadzieję, że Google się nie rozmyśli i udostępni ostrzeganie o fotoradarach. Taka funkcjonalność na pewno byłaby bardzo przydatna dla wielu kierowców na całym świecie, nie tylko na naszym kontynencie. Przypomnijmy, że aplikacja Google Maps jest domyślnie preinstalowana na wszystkich urządzeniach pracujących pod kontrolą systemu operacyjnego Android, nawet w starszych, niewspieranych już przez firmę wersjach.

Źródło: Android Police