Większość z nas nie może doczekać się premiery pierwszych smartfonów 5G. Jednak sieci nowej generacji nie będą budowane tylko z myślą o szybkim Internecie w telefonie. Operatorzy chcą również dotrzeć do klientów potrzebujących szybkiego połączenia z Internetem w domu. Tu z kolei będą potrzebne modemy 5G ze zintegrowaną anteną zewnętrzną, które podłącza się do routera Wi-Fi. Ostatnie doniesienia z Australii sygnalizują, że za produkcję tego typu urządzeń wzięła się Nokia.

Jednym z zastosowań sieci 5G jest konkurencja ze stacjonarnymi dostawcami Internetu. Nowa technologia będzie mogła z powodzeniem zastąpić Internet światłowodowy. Rozwiązanie to docenią mieszkańcy miejscowości, w których operatorom nie opłaca się kłaść nowej infrastruktury światłowodowej. Przy czym musimy jeszcze pamiętać o (uzasadnionych zresztą) obawach związanych z zasięgiem 5G. Tutaj z kolei pomogą urządzenia typu CPE (Customer Premise Equipment). W wielkim skrócie jest to zestaw składający się z kierunkowej (lub dookólnej) anteny zewnętrznej, modemu 5G (najczęściej będzie on częścią integralną anteny), kabla Ethernet oraz routera Wi-Fi. Kluczem do sukcesu jest tutaj kierunkowa antena, która zapewnia odbiór silnego sygnału nawet przy dużej odległości od stacji bazowej.

Nokia ma już za sobą udane testy z użyciem własnego zestawu CPE 5G

Dotychczas jedynym producentem, który otwarcie chwalił się własnym CPE 5G, był Huawei. Najprawdopodobniej to właśnie ten sprzęt jest używany przez polskich operatorów podczas testów stacji bazowych nowej generacji. Z kolei testy organizacji FCC wskazują na to, że również Samsung przygotował swój własny router 5G. Teraz do grona producentów urządzeń abonenckich 5G dołączyła Nokia. Pewnie zastanawiacie się co potrafi router 5G Nokii.

Australijski operator Optus podzielił się kilkoma informacjami na temat ostatnich testów. Telekom przesłał dane za pomocą urządzeń 5G pracujących w paśmie 3,5 GHz. Podczas testu został użyty blok radiowy o szerokości 60 MHz. Jednakże nie znamy uzyskanych prędkości. Wiemy tylko tyle, że australijskie 5G pozwoli na jednoczesną pracę wielu urządzeń oraz streaming materiałów wideo w rozdzielczości Ultra HD. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że Nokia wkracza na rynek urządzeń abonenckich. Oznacza to, że Finowie będą mogli zaoferować swoim klientom (tj. operatorom) wszystkie urządzenia, które są niezbędne do komercyjnego wdrożenia 5G.

Źródło: Optus

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.