Najnowsze doniesienia sugerują, że pamięć operacyjna będzie tańsza nawet o 20% w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r. Informacja ta może zdziwić, ponieważ od kilku lat kości RAM z roku na rok są coraz droższe. Dla przykładu, pamięć RAM 8 GB jednej z popularniejszych firm w 2016 roku kosztowało około 140 złotych, a ten sam model rok później już 180 złotych. Skąd więc niższe ceny?

Portal DRAMeXchange, analizujący obecną sytuację rynkową wśród producentów komponentów komputerowych podał, że z racji na bardzo wysokie zapasy magazynowe „małych” kości (od 4 GB do 16 GB), pamięci te będą nawet do 20% tańsze. Obecnie kość o pojemności 8 GB kosztuje około 60 dolarów amerykańskich, a będzie około 50 dolarów. Pierwsze obniżki mamy zaobserwować już w lutym. Cena pamięci będzie spadać nawet do kwietnia tego roku.

Zbyt mało dużych transakcji

Producenci kości RAM mają narzekać na znaczący spadek dużych kontraktów na dostawy bezpośrednio do firm zajmujących się dystrybucją i sprzedażą komponentów komputerowych. To właśnie dlatego tak dużo pamięci zalega w magazynach. Im więcej zapasów, tym cena musi być niższa, ponieważ zapotrzebowanie stopniowo maleje.

Kilka lat temu sytuacja na rynku pamięci RAM była całkowicie inna

Jeszcze 2 lata temu mogliśmy przeczytać, że zapotrzebowanie na kości RAM jest tak duże, że producenci nie nadążają z ich produkcją. Magazyny największych firm dystrybuujących świeciły pustkami, a klienci musieli przyzwyczajać się do myśli stopniowego wzrostu cen. Najwidoczniej producenci zbyt mocno wzięli sobie do serca tamtą sytuację i licząc na większe dochody rozszerzyli swoje moce przerobowe. Jak będzie wyglądała sytuacja na rynku pamięci operacyjnych za kilka miesięcy? Jeszcze zbyt wcześnie, aby spekulować, ale można podejrzewać, że ceny tych komponentów nadal będą szły w dół. Miejmy nadzieję, ponieważ taki stan rzeczy jest niezwykle opłacalny dla nas – klientów, mogących nieco zaoszczędzić przy modernizacji komputerów stacjonarnych oraz laptopów i notebooków.

Źródła: PClab, DRAMeXchange