Okres jesienny jest idealnym przykładem pory roku, kiedy możemy zobaczyć wiele nowości i aktualizacji systemów w świecie technologii komputerowych. Tym razem pod lupę bierzemy najnowszą aktualizację Windows 10 Fall Creators Update, wprowadzającą budowany od podstaw i innowacyjny Fluent Design, nowy język projektowania.

Zaprojektowany przez zespół systemu Windows nowy interfejs graficzny pozwala nam odkryć na nowo czym jest rozwojowa i ostateczna wersja Windows’a 10. Aby uświadomić użytkowników na temat nowych zmian, jakich mogą się spodziewać w najbliższych tygodniach, postanowili oni opublikować parę ciekawych materiałów.

Na oficjalnym kanale Windows Developer możemy zobaczyć nowy film przedstawiający Fluent Design w akcji. Krótkie sceny pokazują nam, jak rozwojowa wersja przyszłego interfejsu Windows 10 reaguje na zmiany otoczenia pulpitu, ukazując efekty, animacje czy chociażby przejścia. Aby dowiedzieć się więcej i zobaczyć samemu nowe zmiany, zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu.

Na pełnię możliwości Fluent Design w Windows 10 musimy jeszcze chwilę poczekać

Na tą chwilę wiemy, że aktualizacja Fall Creators Update nie wprowadzi w pełni wszystkich opcji dla Fluent Design. Można nawet powiedzieć, że prezentowany nowy interfejs graficzny zawarty w najnowszej aktualizacji jest przedsmakiem tego, czego możemy spodziewać się przy następnych aktualizacjach. Na pewno trzeba wiedzieć jedno. Fluent Design, to język projektowania, który wcześniej pojawiał się na targach pod nazwą Project Neon. Jego założenia wprowadzają wiele udogodnień, ale też i integracji pomiędzy urządzeniami i ich aplikacjami. Choć prace nadal trwają, wiadomo, że nowy design systemu, tak jak Google’owy Material Design jako materiał będzie posiadał cechy światła, głębi, ruchu i skalowania.

Prace jeszcze trwają

Przed samym zespołem Microsoft stoi jeszcze wiele wyzwań, z którymi muszą się zmierzyć. Ich pracę powinniśmy widzieć w trakcie upływających, następnych miesięcy. W końcu miejsc, gdzie będzie można zawrzeć nowy język programowania w systemie tak dużym jak Windows jest naprawdę sporo. Niektórzy z użytkowników systemu Windows 10, już teraz mogą cieszyć się nową aktualizacją. Dla pozostałych, jest to kwestią czasu, kiedy dystrybuowana etapami aktualizacja stanie się także dostępna na ich urządzeniach.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.