Portale społecznościowe coraz bardziej ewoluują. Można to zobaczyć na każdym kroku. Co chwilę wprowadzane są kolejne udogodnienia. Czasami nawet użytkownicy nie nadążają za tymi zmianami. Prawda jest jednak taka, że media społecznościowe muszą zmieniać się tak szybko, jak cały internet, a ten rozrasta się coraz bardziej.

Powiedziałbym, że wszystko dzieje się ekspotencjalnie. Czasami ciężko nadążyć za zmianami. Choćby nawet Facebook. Niedawno wprowadzono filmiki na żywo, później wideo panoramiczne, a teraz zdjęcia 360 stopni. Nie jest to jednak koniec. Czytając tego newsa po raz pierwszy, miałem wrażenie, że media społecznościowe dostosowują się do społeczeństwa, które głupieje. Internet sprawia, że ludzie nie umieją poprawnie pisać, a powiedziałbym nawet, że są na to zbyt leniwi.

Pierwszym krokiem do likwidacji wiadomości tekstowych był WhatsApp.

Oczywiście, komunikator ten obsługuje taką funkcjonalność, ale kto tam jej używa. Nie ma sensu klepać w klawiaturę telefonu w momencie, kiedy można nagrać wiadomość głosową, albo filmik. Jest to przecież bardziej wygodne, chociaż mało intymne. Ja nie wyobrażam sobie nagrywania filmików na WhatsApp, jadąc tramwajem. Być może jestem mało nowoczesny, bo spotkałem się z nastolatkami, które tak robiły. Nie krępowało ich mówienie przy ludziach o prywatnych, tudzież intymnych sprawach. Najprawdopodobniej nagrywały się dla koleżanek. Wróćmy jednak może do najnowszej funkcjonalności, jaką Facebook chce zaproponować swoim userom. Ma to pewne powiązanie właśnie z WhatsAppem. Jak wiecie zapewne, pod każdym umieszczonym na Facebook postem można zostawiać komentarze, albo emotki z formie tzw. naklejek. Twórcy poszli teraz o krok dalej. No, bo przecież zostawianie komentarzy w formie tekstowej jest nudne i pracochłonne. Dlaczego by nie zostawić komentarza w formie nagranego filmiku?

Wiemy, że funkcjonalność nazwana “Wideo w komentarzach” na Facebooku jest już aktywna. Żeby formalności stało się zadość, to zaprojektowano ją podczas 50. edycji Facebook Hackathon. Nie jest jednak widoczna jeszcze dla wszystkich użytkowników, ale to zapewne kwestia czasu.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.