Filmiki w 360 stopniach możemy oglądać już od jakiegoś czasu. Facebook dopisał nawet specjalną funkcjonalność do swojego serwisu pozwalającą na publikowanie takich zdjęć. Dziwi mnie jednak to, że zdjęcia w 360 stopniach można oglądać i wrzucać dopiero teraz. Ciężko jest powiedzieć, co powstrzymywało Facebook przed wprowadzeniem tej funkcjonalności, ale tak naprawdę ważne, że już jest.

Od września ubiegłego roku Facebook wspiera filmy wykonane w 360 stopniach. Przyszła w końcu pora na zdjęcia robione tą samą techniką. Od teraz także zdjęcia panoramiczne będzie można oglądać w formie zbliżonej do fotografii sferycznych. Zdjęcia takie można oglądać w przeglądarce internetowej na komputerze. W fotografii takiej obrót realizuje się poprzez przeciąganie obrazu kursorem. Na smartfonie mechanizm oglądania zdjęć panoramicznych wygląda inaczej. Wystarczy obracać urządzenie w powietrzu, wokół siebie.

Takie zdjęcie jest na Facebooku wyraźnie oznaczone animowaną ikonką przedstawiającą kulę z napisem “360”.

Nie sposób się pomylić. Co jest najciekawsze, zrobienie takiego zdjęcia wcale nie wymaga specjalnego sprzętu. Wystarczy zwykły smartfon i aplikacja umożliwiająca tworzenie zdjęć sferycznych. Fotografie te już jutro będziemy mogli umieszczać na FB z poziomu komputera i smartfonów. Wszystko po to, aby zadowolić użytkowników.

Do robienia zdjęć panoramicznych możemy użyć aplikacji Aparat Cardboard dla Androida i 360 Panorama dla iOS. Apka dla iOS jednak kosztuje 1,99 Euro. Z darmowych aplikacja na iOS to mamy Sphere – 360º Photography.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.