Jak donosi serwis Niebezpiecznik, w sklepie Google Play została umieszczona podrobiona aplikacja Banku Zachodniego WBK.

BZWBKlight – niebezpieczna aplikacja

BZWBKlight to nazwa groźnej aplikacji, która ma udawać BZWBK24 mobile, oficjalną aplikację Banku Zachodniego WBK. Pochodzi ona jednak od nieustalonego twórcy, którego motywy nie są jeszcze znane, ale zapewne chodzi o kradzież danych, lub co gorsza środków pieniężnych.

Fałszywy, mylący opis

W opisie aplikacji zawarte są fałszywe informacje o jej funkcjach. Według osoby, która ją umieściła w serwisie Google Play, BZBWKlight, zapewnia nam możliwość sprawdzenia stanu konta, wysyłania przelewów, zarządzania kartami kredytowymi (w tym zastrzeganie i blokowanie), czy też zmianę limitów transakcyjnych. Są to standardowe opcje, które oferują aplikacje bankowe. Producentem aplikacji ma być West Corp Services, co też może zmylić nawet bardziej wyczulonego użytkownika, bo brzmi bardzo prawdziwie.

Oszuści działają na coraz to nowsze sposoby

Aplikacja BZWBKlight wymaga od nas dostępu do internetu i do SMSów. Prawdopodobnie to właśnie wiadomości tekstowe mają przynosić korzyści materialne oszustom. Wciąż jednak nie wiadomo jak dokładnie to wszystko działa. Sam program jest promowany przy pomocy reklam, które coraz częściej wyświetlają się w różnych miejscach internetu. Z drugiej strony, w wypadku tego typu aplikacji podczas rejestracji, podajemy login i hasło do naszego konta bankowego, być może właśnie to jest celem oszustów.

Użytkowniku – bądź uważny!

Niestety oszuści internetowi są wszędzie. Będą oni znajdować coraz to nowsze, coraz to sprytniejsze sposoby na zmanipulowanie szarymi użytkownikami. I przeważnie korzystają oni na zwykłej, ludzkiej nieuwadze. Podczas instalacji nowego programu, czy też aplikacji na smartfony, należy zwracać uwagę na wszystkie informacje, szczególnie te odnoszące się do producenta, liczby pobrań, uprawnień, do jakich zyskuje pobierana przez nas usługa. Często różnice pomiędzy prawdziwym produktem, a fałszywką są minimalne. Warto więc korzystać z bezpośrednich odnośników, ze strony banku, czy też innego usługodawcy.

Dalszy los BZWBKlight

W tym momencie należy czekać na zdecydowaną reakcję ze strony Google Play, i banku BZWBK. A użytkownicy, którzy zainstalowali podaną aplikację, powinni skontaktować się z supportem Google, i jeśli podawali jakiekolwiek newralgiczne dane, to również z bankiem. BZWBKlight powinno zniknąć w najbliższym czasie z internetu.

Źródło: niebezpiecznik