Jakiś czas temu informowaliśmy o oszustach, którzy podrobili aplikację banku Banku Zachodniego WBK. Okazuję się, że nie jest to odosobniony przypadek. Na platformie Google Play ciągle udostępniane są fałszywe, zainfekowane pliki.

Trzy kolejne „fałszywki”

Według firmy ESET, która zajmuje się ochroną danych użytkowników, oszuści przypuścili ostatnio kolejny atak. Tym razem na celu były aplikacje Meu Horoscopo, Free Daily Horoscope 2019, Free Daily Horoscope 2019 – Astrology Online. Jak sama nazwa wskazuje, są to usługi, które mają oferować zwykłe horoskopy dla użytkowników. Jednakże po ich zainstalowaniu otrzymujemy coś zgoła innego – groźny trojan, który mógł wysyłać w naszym imieniu SMSy, pobierać kolejne wirusy, a co najważniejsze uzyskiwał loginy i hasła do kont bankowych.

RAM Mobile Booster

Jakiś czas temu głośno było również o aplikacji, która rzekomo miała zwiększać pojemność naszej pamięci operacyjnej RAM o potężną wartość 128 GB. Oczywiście tego typu programy, które „magicznie” oddziałują na hardware, nie mają prawa działać. I pomimo tego, że jest to wiedza, którą posiada każde dziecko, i tak oszustom udało się nabrać wielu użytkowników, stanowczo zbyt wielu bo ponad 100 tysięcy.

Oszuści zagrażają nie tylko użytkownikom, ale też twórcą.

Niestety działania oszustów nie tylko działają negatywnie na użytkowników. Prawdopodobnie Google Play podejmie odpowiednie kroki, by się bronić przed „fałszywkami”, a to może uderzyć w niszowych twórców aplikacji. Będą oni musieli stanąć przed wyższymi wymogami bezpieczeństwa, programami sprawdzającymi i nieufnością potencjalnych klientów, którzy będą obawiali się instalowania niesprawdzonych, niepopularnych programów.

Jak się ustrzec przed niebezpieczeństwem?

Kiedy ściągamy nową aplikację na nasz telefon, najpierw należy dokładnie przeczytać negatywne komentarze na jej temat, sprawdzić ilość pobrań i zweryfikować opis. Często w nazwie „fałszywki” zawarta jest niewielka literówka, albo jakiś podejrzany sufiks. Jeśli mamy wątpliwości – nie instalujmy, poczekajmy kilka dni aby zweryfikować czy dana aplikacja nie jest niebezpieczna. I jeszcze jedna ważna informacja – jakkolwiek Google Play nie jest w stu procentach bezpieczną platformą, wciąż i tak jest lepsza od niezweryfikowanych źródeł.

Źródło: ESET