Nieco ponad pół roku temu Google zaprezentowało Androida 9 Pie, wraz z którym wprowadzony został nowy system nawigacji oparty na gestach. Dziesiąta edycja systemu giganta z Mountain View ma znacznie przebudować ten sposób obsługi smartfona.

Interfejs z trzema przyciskami odchodzi w niepamięć

Już w przypadku Androida 9 Google zdecydowało się na odejście od schematu trzech przycisków u dołu ekranu, który był obecny praktycznie od początku istnienia tego systemu. Przycisk menu ostatnich aplikacji został usunięty, a powrót do ekranu domowego zastąpiła „kapsułka”, będąca centrum obsługi gestów. Jednokrotnie naciśnięcie wciąż przywraca użytkownika do głównego ekranu smartfona, jednak w Androidzie 9 ten element odpowiada za jeszcze kilka innych opcji. Długie przyciśnięcie na przykład wywołuje Asystenta Google. Szybkie przesunięcie w górę pokazuje przegląd ostatnich aplikacji, a dłuższe służy do przejścia do szufladki z aplikacjami. Przesuwając „kapsułkę” w prawo widzimy menu ostatnich aplikacji (dostępne wcześniej przez osobny przycisk), szybsze przesunięcie w tym kierunku uruchamia ostatnią aplikację.

Zniknęcie przycisku „wstecz” uzupełni system gestów

Łatwo zauważyć, że w powyżej opisanym systemie brakuje czegokolwiek na temat przesunięcia w lewo. Funkcja „wstecz” wciąż umieszczona jest w osobnym przycisku. Wielu użytkowników skarży się właśnie na jego pozycję, która przeszkadza w wygodnym korzystaniu z reszty gestów. Portal XDA Developers dotarł do wczesnej wersji kodu Androida Q, która pokazuje, że od dziesiątej edycji systemu cała jego obsługa znajdzie się właśnie w „kapsułce” i w gestach.

Android Q: więcej szczegółów już niedługo

Obecne informacje pochodzą z bardzo wczesnej i nieoficjalnej wersji oprogramowania. Premiera Androida Q odbędzie się podczas konferencji Google I/O, która odbędzie się na początku maja. Do wtedy w tej kwestii może się jeszcze dużo zmienić. Już niedługo zobaczymy jednak pierwszą oficjalną wersję nowego Androida. Pierwszy testowy podgląd deweloperski powinien być dostępny już w najbliższych tygodniach. Wtedy poznamy więcej funkcji nowej wersji systemu Google’a.

Źródło: Xda-developers