Polski oddział T-Mobile poinformował właśnie o udanym wdrożeniu technologii NB-IoT na terenie całego kraju. Dzięki temu operator może świadczyć usługi oparte na Internecie Rzeczy zbudowanym na bazie 4300 stacji bazowych. Z końcem kwietnia zasięg tego rozwiązania objął 94% obszaru Polski.

Prawdziwy Internet Rzeczy nie ma zbyt wiele wspólnego z lodówkami i innymi urządzeniami domowymi podłączonymi z siecią za pomocą Wi-Fi. Niestety tradycyjne technologie łączności bezprzewodowej mają zbyt duże zapotrzebowanie na energię, żeby mogły być stosowane w urządzeniach zasilanych baterią. Dlatego też „czyste” LTE tutaj nie wystarczy. Zamiast tego operatorzy komórkowi mogą wybrać pomiędzy dwoma rozwiązaniami technicznymi, które są zaakceptowane przez organizację 3GPP. Mowa tutaj o NB-IoT oraz LTE-M. Oba charakteryzują się niskim zapotrzebowaniem terminala na energię elektryczną oraz zwiększonym zasięgiem (w porównaniu ze zwykłym LTE). W Polsce mamy trzech operatorów, którzy zdecydowali się na wdrożenie tych rozwiązań. Orange postawiło na LTE-M, a T-Mobile i Plus na NB-IoT.

T-Mobile z ogólnopolskim zasięgiem NB-IoT to ukłon w stronę biznesu i inteligentnych miast

Polscy operatorzy zaangażowani są już w kilka interesujących projektów, które bazują na rozwiązaniach związanych z Internetem Rzeczy. Pierwsze tego typu projekty korzystały jeszcze z komunikacji M2M (machine-to-machine) opartej o sieci GSM. Jednak nie są one zbyt wydajne. Dlatego też poszczególni operatorzy zaczęli inwestować w technologie NB-IoT i LTE-M. Dotychczasowe projekty poszczególnych operatorów to:

  • Smart City we Wrocławiu (Plus, Ericsson i Tauron) (link),
  • ciepłomierze na Podhalu (T-Mobile, ABARO i Geotermia Podhalańska) (link),
  • inteligentny system zarządzania odpadami w Wałbrzychu (T-Mobile) (link),
  • liczniki energii elektrycznej ze zdalnym odczytem (Orange) (link).

Do tej pory usługi Internetu Rzeczy były dostępnie tylko lokalnie. Teraz T-Mobile oferuje dostęp do sieci NB-IoT na terenie całego kraju. Składa się ona z 4300 stacji bazowych rozmieszczonych na terenie całego kraju. Z względów bezpieczeństwa transmisja danych odbywa się z wykorzystaniem Prywatnego APN, dzięki czemu jest wydzielona z sieci Internet.

T-Mobile NB-IoT zasięg

Źródło: T-Mobile

PJ
Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.