Czym jest Internet Rzeczy? Większość osób myśli, że będą go tworzyć smartwatche oraz inteligentne lodówki, pralki i inny sprzęt gospodarstwa domowego. Jednak tak naprawdę Internet Rzeczy będzie głównie tworzony przez rozwiązania typu smart city. Jeden z takich projektów startuje właśnie w Polsce. T-Mobile wspólnie z firmą dostarczy Geotermii Podhalańskiej system automatycznego odczytu ciepłomierzy oparty na technologii NB-IoT. Łączność zapewnią stacje bazowe LTE magentowego operatora.

T-Mobile już w zeszłym roku uruchomił pierwsze stacje bazowe obsługujące NB-IoT. Natomiast w czerwcu tego roku dowiedzieliśmy się, że działa ona już na 900 stacjach bazowych LTE, które swoim zasięgiem obejmują ponad 250 miejscowości. Jednak żadna infrastruktura do niczego się nie przyda, jeśli nie będą za jej pomocą realizowane jakieś usługi. Pierwszym projektem, o którym się dowiedzieliśmy, jest budowa kompletny system automatycznego odczytu ciepłomierzy dla Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. Dzięki temu Podhale zyska pierwszą sieć ciepłowniczą w Polsce, która umożliwia zdalny odczyt w oparciu o technologię NB-IoT.

Wartość kontraktu podpisanego pomiędzy T-Mobile, ABARO i Geotermią Podhalańską wynosi ponad 1,4 mln zł brutto

W ramach tej kwoty T-Mobile i  ABARO dostarczą ponad 1500 urządzeń telemetrycznych, oraz zapewnią infrastrukturę potrzebną do ich działania. Transmisja danych będzie się odbywać za pośrednictwem stacji bazowych LTE, na których działa technologia NB-IoT. Oprócz tego dostarczone zostaną również serwery, oprogramowanie, wsparcie techniczne oraz usługi serwisowe. Dzięki temu Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Geotermia Podhalańska S.A. będzie mogło rozwijać swoją wizję dostarczania ciepła, która opiera się na korzystaniu ze źródeł odnawialnych (w tym przypadku jest to energia geotermalna) oraz innych rozwiązań ekologicznych. Technika NB-IoT idealnie wpisuje się w innowacyjny i ekologiczny charaktery przedsiębiorstwa, ponieważ korzystające z niej urządzenia telemetryczne mogą pracować do 10 lat na pojedynczej baterii. Natomiast cały projekt pozwoli na zbieranie najważniejszych danych z całej sieci ciepłowniczej, co umożliwi optymalizację zużycia energii. Obecnie z energii cieplnej dostarczanej przez Geotermię korzystają mieszkańcy czterech gmin: Białego Dunajca, Poronina, Szaflara i Zakopanego.

Dlaczego T-Mobile buduje sieć NB-IoT?

Aktualnie operatorzy wybierają pomiędzy dwiema technologiami, które pozwalają na wdrażanie Internetu Rzeczy za pomocą sieci LTE. Są to NB-IoT oraz LTE-M. Z tej drugiej zamierza korzystać w Polsce Orange. Natomiast T-Mobile wybrało pierwsze rozwiązanie. Aktualnie trudno jest określić, która technologia jest lepsza. LTE-M korzysta z większej ilości zasobów, co przekłada się na szybszy przesył danych. Jednak urządzeniom telemetrycznych w zupełności wystarczy kilkaset kb/s oferowanych przez NB-IoT. Wygląda również na to, że NB-IoT charakteryzuje się mniejszym zużyciem energii (to z kolei przekłada się na dłuższy czas pracy na baterii) oraz lepszym zasięgiem (a dokładniej większą czułością terminali). O wyborze poszczególnej technologii mogą również decydować takie czynniki, jak łatwość implementacji oraz poziom zaawansowania projektów, nad którymi pracują dostawcy sprzętu (zarówno stacji bazowych, jak i terminali). Dlatego każdy z operatorów będzie wybierać tą technologię, która według niego ma większą szansę na realizację udanych inwestycji. Za granicą (np. w Stanach Zjednoczonych i Japonii) niektórzy operatorzy decydują się na wdrażanie zarówno NB-IoT, jak i LTE-M.

Źródło: T-Mobile

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.