Prawdziwy potencjał sieci piątej generacji pokażą dopiero wdrożenia samodzielnego wariantu tej technologii, czyli 5G SA. Amerykański oddział T-Mobile pochwalił się właśnie udanymi testami tego rozwiązania. Potrzebny sprzęt dostarczyli: Cisco, Ericsson, MediaTek, Nokia, OnePlus i Qualcomm.

Jeżeli ktoś uważa, że wdrożenie sieci piątej generacji zależy od jednej firmy, to jest w błędzie. Tego typu przedsięwzięcia wymagają zaangażowania przedsiębiorstw specjalizujących się w produkcji różnego rodzaju sprzętu. Zwłaszcza jeśli mówimy o sieci 5G świadczącej inne usługi niż zwykła transmisja danych. Chodzi tutaj, chociażby o usługę połączeń głosowych VoNR (Voice over New Radio) i wideo rozmów ViNR (Video over New Radio). Żeby to było możliwe, potrzebna jest integracja rozwiązań dostarczonych przez producentów smartfonów, stacji bazowych oraz elementów sieci szkieletowej. Dlatego właśnie amerykański oddział T-Mobile szykuje się na wdrożenie standardu 5G SA na bazie rozwiązań od najważniejszych producentów, jakimi są Cisco, Ericsson, MediaTek, Nokia, OnePlus i Qualcomm.

T-Mobile chce za pomocą 5G SA pokazać prawdziwy potencjał swojej sieci

Standard 5G SA przewiduje działanie stacji bazowej 5G (czyli gNB) bez wspomagania ze strony sieci LTE. Dzięki temu operatorzy uzyskają znaczną redukcję opóźnień, przyspieszą zestawianie połączeń oraz zwiększą pojemność sieci nie tylko ze względu na volumen przesyłanych danych, ale również liczbę jednoczesnych połączeń głosowych i wideo rozmów. Współpraca z wieloma dostawcami pozwoliła T-Mobile na:

  • Wykonanie pierwszej transmisji danych w sieci 5G SA pomiędzy dwoma komercyjnymi modemami. Użyty sprzęt dostarczyli: Cisco, Ericsson, MediaTek, Nokia i Qualcomm.
  • Pierwsze połączenie głosowe 5G SA na niskich częstotliwościach z przekierowaniem do VoLTE. Co prawda sama rozmowa odbywała się za pomocą VoLTE, ale wszystko działało na sprzęcie używanym do rozwoju VoNR. Tutaj dostawcami byli: Cisco, Ericsson, MediaTek i Nokia.
  • Pierwsze połączenie głosowe VoNR na niskich częstotliwościach. Sprzęt dostarczyły te same firmy, co w przypadku połączenia VoLTE.
  • Pierwsze połączenie wideo w technologii ViNR. W odróżnieniu od dotychczasowych rozwiązań nie wymagało ono działania żadnej dodatkowej aplikacji. Potrzebny sprzęt dostarczyli Cisco, Ericsson, Nokia i Qualcomm.
  • Wykonanie wszystkich powyższych działań w sieci współpracującej z komercyjnym smartfonem. Tutaj oprócz swój dział mieli: Cisco, Ericsson, Nokia, OnePlus i Qualcomm.

Wczoraj (tj. 4 marca) obchodzony był Dzień Gwiezdnych Wojen (May the Fourth Be With You!). Z tej okazji operator przygotował okolicznościowe materiały promocyjne nawiązujące do powstania nowej sieci (New T-Mobile), która jest następstwem fuzji z operatorem Sprint.

T-Mobile flota 5G

Przy okazji T-Mobile podał ciekawy sposób na utrzymywanie dystansu społecznego.

T-Mobile dystans

Źródło: T-Mobile (1), (2)

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.