Stało się, tuż po oficjalnym wprowadzeniu VoLTE przez Orange, Play uruchamia testowo usługę Wi-Fi Calling. Usługę tą już jakiś czas temu można było testować w sieci Plus, ale Polkomtel nie zdecydował się jeszcze na jej komercyjne uruchomienie. Takie informacje bardzo mnie cieszą, bo po uruchomieniu Wi-Fi Calling, Play jest o krok od odpalenia VoLTE. W końcu obie usługi bazują na serwisie IMS, czyli IP Multimedia System.

Tak tylko w ramach przypomnienia. Zwykła goła sieć 4G LTE oferuje jedynie pakietową transmisję danych, czyli dostęp do Internetu, a co za tym idzie nie jest możliwe nawiązywanie połączeń głosowych. Aktualnie (z wyjątkiem klientów Orange), kiedy jesteście w zasięgu sieci 4G LTE, to w momencie dzwonienia Wasz telefon jest automatycznie przełączany do sieci 3G lub 2G. Oczywiście po zakończonej rozmowie wracacie z powrotem do sieci 4G LTE. W przypadku usługi Wi-Fi Calling, połączenia głosowe odbywają się za pomocą sieci Wi-Fi i nie jest wymagane bycie w zasięgu stacji bazowej operatora.

Wi-Fi Calling od Play będzie działać na wybranych telefonach.

Tak jak w przypadku VoLTE, również Wi-Fi Calling wymaga wsparcia tej usługi od strony Waszego smartfona. Nie mamy co się oszukiwać, żeby usługa działała stabilnie, to zarówno producent telefonu oraz operator muszą ze sobą współpracować, żeby dostarczyć odpowiednie oprogramowanie. Aktualnie usługa Wi-Fi Calling w sieci Play działa na:

  • Samsung Galaxy S6,
  • Samsung Galaxy S6 Edge,
  • LG G4,
  • Samsung Galaxy S7,
  • Samsung Galaxy S7 Edge,
  • Sony Xperia XZ,
  • LG X Screen,
  • LG K10 LTE,
  • LG K8 LTE.

Obawiam się również, że oprogramowanie telefonu musi być brandowane, jednak nigdzie nie znalazłem potwierdzenia tej tezy.

Play Wi-Fi Calling telefony

Nie musicie się niczego obawiać, Wi-Fi Calling jest bezpieczne.

Nie raz przestrzegaliśmy Was o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą korzystanie z darmowych hotspotów WiFi. Jednak Wi-Fi Calling jest pod tym kątem w pełni bezpieczne, ponieważ smartfon szyfruje całe połączenie głosowe. A dokładniej, tworzony jest tunel IPsec (Internet Protocol Security) pomiędzy telefonem a bramką ePDG (Evolved Packet Data Gateway) operatora. Nie ma mowy, żeby ktokolwiek podsłuchał Waszą rozmowę czy też poznał numer telefonu Wasz lub Waszego rozmówcy. Jak tylko dorwę odpowiedni sprzęt w swoje rączki, to od razu przetestują dla Was Wi-Fi Calling od Play. Sam jestem ciekaw, jak to działa i jaka jest jakość rozmowy oraz czy połączenia są nawiązywane bezproblemowo, oraz szybko.

[vlikebox]

Przemek jest mózgiem operacyjnym SpeedTest.pl. Studiował na Politechnice Wrocławskiej elektronikę i telekomunikację. Zarządza projektami IT, relacjami z klientami oraz nadzoruje procesy rozwoju. Prywatnie zaangażowany w rodzinę, wsparcie różnych działalności charytatywnych i projekty ekstremalne.