Samochody elektryczne to niewątpliwie przyszłość motoryzacji. Klienci z większości państw Unii Europejskiej coraz częściej decydują się na zakup pojazdu z tego typu niekonwencjonalnym napędem. Mimo tego, że Polska nadal znacząco odstaje od większości krajów, różnica rejestracji nowych aut elektrycznych w porównaniu z ubiegłym rokiem jest znacząca.

Najnowsze statystyki opublikowane przez belgijskie ACEA pokazują, że zainteresowanie samochodami elektrycznymi z roku na rok wzrasta. W pierwszym kwartale ubiegłego roku na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu zarejestrowano nieco ponad 32 tysiące elektrycznych pojazdów. Z kolei w tym roku na drogach porusza się już prawie 44 tysiące nowych elektryków. Z danych, które przekazało nam Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów jasno wynika, że różnica pomiędzy pierwszymi kwartałami 2017 oraz 2018 roku wynosi 35%. W Grecji na przykład zarejestrowano o 325% więcej samochodów z napędem elektrycznych. Warto jednak zaznaczyć, że rok temu liczba nowych pojazdów tego typu wynosiła 4, a w tym już 17.

W Polsce coraz lepiej

Mimo tego, że nadal sporo odstajemy od większości europejskich krajów, w Polsce coraz więcej osób decyduje się na nowe samochody elektryczne. Różnica w liczbie zarejestrowanych aut z tego typu napędem w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku jest znacząca. Po drogach naszego kraju jeździ aż o 130% (152 sztuki) więcej elektryków. Porównując statystyki z innych państw nadal jednak jesteśmy na szarym końcu. Sytuacja gorzej się ma jedynie w Słowenii, na Litwie, Łotwie, w Estonii i w Bułgarii. Poniżej pełna tabelka opublikowana przez ACEA, przedstawiająca nowe rejestracje elektryków w Unii Europejskiej oraz na terenie państw będących członkami Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu.

liczba zarejestrowanych elektryków

Hybrydy równie popularne

Okazuje się, że Polacy coraz bardziej przekonują się do hybryd. Od stycznia do marca tego roku sprzedano 188 pojazdów spalinowych wspomaganych napędem elektrycznym. Dla porównania w ubiegłym roku liczba zarejestrowanych nowych samochodów hybrydowych w naszym kraju wynosiła 93 sztuki. We wszystkich krajach objętych badaniem ACEA sprzedano w 2018 roku prawie 45 tysięcy sztuk aut tego typu. W pierwszym kwartale suma zarejestrowanych nowych hybryd wynosiła niespełna 31 tysięcy. Różnica w tym przypadku to aż 47%.

zarejestrowane nowe hybrydy

Pełny raport stworzony przez Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów znajdziecie tutaj