Studio CD Projekt RED opublikowało zaktualizowane wymagania sprzętowe dla gry Cyberpunk 2077. Rozrzut cenowy potrzebnych kart graficznych jest ogromny. Do rozgrywki na najniższych ustawieniach wystarczy GTX 780. Jednak włączenie ray tracingu wymaga już karty kosztującej od 1600 zł do 3700 zł. Na szczęście jest na to sposób i będzie można zagrać w najnowszy tytuł “czerwonych” na komputerze ze zintegrowanym Intelem z serii 2000.

Nowe tytuły studia CD Projekt RED potrafią wycisnąć z najnowszych gamingowych PC-tów ostatnie soki. Niejeden gracz, który zdecydował się na kupno Wiedźmina 3 w dniu premiery, inwestował od razu w modernizację swojego komputera. W przypadku Cyberpunka 2077 jest podobnie. Mało kto zadowoli się grą w taki tytuł na najniższych ustawieniach graficznych. Do komfortowej rozgrywki potrzebny jest już GTX 1060 lub Radeon RX 590. Z kolei gra na najwyższych detalach wymaga inwestycji w kartę kosztującą około 3000 zł. Właśnie tyle trzeba zapłacić za GeForce RTX 3070, który wystarczy do grania na ustawieniach ultra przy wyłączonym ray tracingu. Przy ustawieniu opcji RTX na on wymagane będzie zmniejszenie rozdzielczości z 2160p na 1440p. Rozgrywka na najwyższych detalach z włączonym ray tracingiem możliwa będzie na GeForce RTX 3080, na którego trzeba wydać 3750 zł.

Cyberpunk 2077 wymagania sprzętowe

Na szczęście rozwój technologii gamingu w chmurze pozwoli graczom oszczędzić pieniądze.

Cyberpunk 2077 na tanim laptopie, czyli magia gamingu w chmurze

Całkiem możliwe, że gry pokroju Cyberpunka 2077 przyczynią się do rozwoju platform pokroju GeForce NOW oraz Google Stadia. Gry typu offline nie są za bardzo wrażliwe na opóźnienia na łączu internetowym. Dlatego też ich streaming ma jak największy sens. Dodatkowo studio deweloperskie może liczyć na szerszy odbiór wymagającego tytułu, ponieważ zainteresują się nim również osoby posiadające dużo słabszy sprzęt. Dlatego właśnie CD Projekt RED podjął na dość wczesnym etapie prac współpracę z dwoma dostawcami usługi do streamingu gier. W obu przypadkach wsparcie dla Cyberpunk 2077 pojawi się w dniu premiery.

GeForce NOW: Cyberpunk 2077 w RTX przy abonamencie 25 zł miesięcznie

Nvidia przygotowała jedną z pierwszych platform do grania w chmurze. Co najważniejsze jest ona dostępna również za darmo. Przy czym wiąże się to z pewnymi ograniczeniami. Kolejną zaletą usługi jest integracja ze sklepami Steam oraz Epic Games. Dzięki temu użytkownicy platformy grają w te gry, które wcześniej sami kupili. Darmowa wersja usługi pozwala na 1-godzinne rozgrywki oraz nie wspiera ray tracingu. Z kolei abonament Founders pozwala na dłuższe sesje (do 6 godzin), daje priorytetowy dostęp i wsparcie dla ray tracingu.

GeForce NOW ceny

GeForce NOW ma dość niskie wymagania sprzętowe:

  • dwurdzeniowa jednostka CPU X86 pracująca z częstotliwością 2,0 GHz lub lepsza
  • 4 GB pamięci systemowej
  • Układ GPU zapewniający obsługę minimum DirectX 11
    • NVIDIA GeForce z serii 600 lub model wyższy
    • AMD Radeon HD z serii 3000 lub model nowszy
    • Intel HD Graphics z serii 2000 lub model nowszy

Cyberpunk 2077 zadziała dzięki GeForce NOW nie tylko na PC-tach, ale również na komputerach Mac.

Google Stadia: Cyberpunk 2077 na dowolnym urządzeniu, czekamy na premierę w Polsce

Usługa Google Stadia będzie niedługo obchodzić swoje pierwsze urodziny. Aktualnie nie cieszy się ona zbyt dużą popularnością, ale z drugiej strony jej dostępność jest również ograniczona. Całkiem możliwe, że Cyberpunk 2077 to zmieni. Według ostatnich przecieków usługa ta trafi niedługo do nowych krajów, w tym do Polski. Całkiem możliwe, że Google rozszerzy listę wspieranych państw już na początku grudnia. Jest to dość prawdopodobne założenie, ponieważ data ta zbiega się z nadchodzącą premierą Cyberpunka 2077. Nie czekając na to, Google przygotowało specjalną promocję.

Cyberpunk 2077 Google Stadia

Każda osoba, która zamówi Cyberpunka 2077 na platformę Stadia do 18 grudnia tego roku, otrzyma za darmo zestaw Premiere Edition. Składa on się z Chromecasta Ultra i dedykowanego kontrolera. Dzięki temu do grania w nowy tytuł ze studia “czerwonych” nie jest potrzebny nawet komputer. Wystarczy telewizor ze złączem HDMI.

Cyberpunk 2077 na Nintendo Switch: technicznie, jest taka możliwość

Premiera Cyberpunka 2077 na konsoli Nintendo Switch była poruszana już nie raz. Gra ta jest zbyt wymagająca dla tej platformy i nawet jej okrojenie, jak to miało miejsce w przypadku Wiedźmina 3, może tutaj nie wystarczyć. Jednak streaming gier stwarza zupełnie nowe możliwości. Nintendo interesuje się tą technologią od dłuższego czasu. Ostatnio Japończycy ogłosili ogólnoświatową premierę dwóch gier, które są strumieniowane z chmury: Control oraz Hitman 3.

Jeśli CD Projekt RED będzie chciało przenieść Cyberpunka 2077 na Switcha, to właśnie w grę będzie wchodzić praktycznie tylko wersja korzystająca z chmury. Jednak problem może być również po stronie Nintendo. Nie wiadomo czy game clouding w ich wykonaniu jest na tyle wydajny, żeby podołać wymaganiom nowego tytułu “czerwonych”. Tymczasem najprostszym sposobem na zagranie w Cyberpunka 2077 wydaje się kupno gry na Steamie i skorzystanie z dostępnej w Polsce usługi GeForce NOW.

Bernard to redaktor naczelny SpeedTest.pl. Jest analitykiem i pasjonatem gier. Studiował na Politechnice Wrocławskiej informatykę i zarządzanie. Lubi szybkie samochody, podróże do egzotycznych krajów oraz dobre książki z kategorii fantastyka.