W obecnych czasach wszystko chcemy robić w domu. Mamy do tego ogromne możliwości – sam komputer to „okno” na świat, dzięki któremu możemy naprawdę wiele osiągnąć. Możemy również zacząć przygodę z amatorskim tworzeniem muzyki. Syntezator to początek historii wielu współczesnych artystów.

Syntezator – czym jest to urządzenie?

To instrument, który pozwala na generowanie odpowiedniego dźwięku za pomocą zmiennych parametrów. Możemy z jego pomocą modelować barwę dźwięku, regulować wysokość i zmiany częstotliwości, a także wpływać na obwiednię dźwięku. To doskonały wstęp do zaczęcia przygody z tworzeniem muzyki.

Wiele osób nie stawia jedynie na rozwiązania software’owe – chociaż programów pokroju Abletona czy FL Studio ostatnio mnoży się na potęgę. Do tego dochodzą liczne aplikacje służące do samej obróbki dźwięku. To jednak dla wielu osób za mało. Chcemy mieć realny dostęp do instrumentu, widzieć go i obcować z nim. Dzięki temu możemy poczuć, że faktycznie tworzymy coś, co się dzieje tu i teraz, a nie jest jedynie procesem komputerowym.

Syntezator nie do końca daje takie poczucie – wciąż jest on mocno zależny od kwestii cyfrowych, na pewno znacznie bardziej niż gitara czy perkusja. Urządzenia z tej kategorii pozwoliły na osiąganie dźwięków innych instrumentów, a także tworzenie zupełnie nowych brzmień. Dźwięki pochodzące z syntezatorów znalazły szerokie zastosowanie w przeróżnych gatunkach muzycznych – od hip-hopu po metal. Dziś spotkamy je w dynamicznych popowych piosenkach, ale też w utworach ambientowych. Jak widać, są to instrumenty niezwykle elastyczne pod kątem brzmienia.

Typy syntezatorów

Syntezatory to cała grupa różnorodnych produktów. Wyróżnić należy przede wszystkim syntezatory wirtualne (w formie oprogramowania) oraz sprzętowe – czyli te, które leżą dumnie na naszym biurku. Dzielą się one dodatkowo na bardziej „oldschoolowe” syntezatory analogowe i nowocześniejsze syntezatory cyfrowe.

Dla niektórych wymarzonym syntezatorem może być stary, analogowy instrument od renomowanej marki, często rozpoznawanej tylko dla garstki entuzjastów. Inni z kolei zdają się na rozwiązania zawarte w programach do tworzenia muzyki. Wariant wirtualny to przede wszystkim wygoda i niższa cena. Syntezator analogowy kosztuje więcej, lecz dla wielu osób gra na takim instrumencie będzie bardziej naturalna.

Jacy muzycy korzystali z syntezatorów?

Stworzenie kompletnej listy byłoby niesamowicie ciężkie. To dosyć popularny sprzęt, który pojawił się w przeróżnych gatunkach muzycznych. Syntezatory były wykorzystywane przez Pink Floyd, Depeche Mode, Mike’a Oldfielda, Eurythmics, Steviego Wondera, U2, Vangelisa, Modern Talking i ogrom innych twórców. Rewolucja rozpoczęła się mniej więcej w latach 70. i trwa do tego momentu.

Syntezator można porównać do matematyki wśród instrumentów

Syntezatory to specyficzna kategoria instrumentów, która szczególnie mocno bazuje na zagadnieniach matematycznych i fizycznych. Każdy dźwięk jest odzwierciedleniem pewnych wartości, które możemy modyfikować syntezatorem. To otwiera naprawdę ogromne możliwości. Osiągamy brzmienie, które nie byłoby możliwe z pomocą innych instrumentów. Co więcej, możemy symulować dźwięk na przykład gitary elektrycznej, instrumentów dętych, organów, a nawet skrzypiec. Wszystko zależy od naszego obycia ze sprzętem i jego możliwości. To uniwersalny instrument, który otwiera przed nami naprawdę ogromne możliwości.

Jeśli więc chcemy zacząć przygodę z tworzeniem muzyki, syntezator to dobra propozycja. Ciężej będzie nam znaleźć specjalistę, który wyłoży nam sposób jego użytkowania, niż np. nauczyciela gry na gitarze. Z pomocą przychodzi internet, gdzie znajdziemy ogrom poradników na ten temat. Ścieżka rozwoju we własnym zakresie jest nie tylko możliwa, ale też bardzo praktyczna – sami po kolei opanowujemy działanie różnych funkcji i nadajemy unikatowego brzmienia naszym utworom.

Droga do opanowania gry na syntezatorze jest jednak niezwykle trudna. Można się pokusić o stwierdzenie, że opanowanie pełni możliwości tego urządzenia jest cięższe niż nauka gry bardziej klasycznych instrumentów, takich jak pianino czy gitara. Co więcej, samo środowisko pracy jest bardzo odmienne w przypadku różnych modeli. Firmy mają swoje własne sposoby projektowania i programowania sprzętu tego typu. Na szczęście w opanowaniu działania nowych urządzeń pomaga klasyczny, uniwersalny interfejs MIDI.