Gry komputerowe i planszowe mogą być doskonałą odskocznią w monotonnym życiu podczas kwarantanny. W tym zestawieniu prezentujemy kilka propozycji, które posiadają łatwe zasady, są bardzo wciągające, a w zabawie może brać udział cała rodzina. Familijne gry i zabawy to świetny sposób na odejście od codziennych problemów i skupieniu się na naszych bliskich.

Sposób na kwarantannę – gry planszowe, gry komputerowe i gry na telefon

Jako że w aktualnej sytuacji coraz więcej czasu spędzamy z naszymi bliskimi, warto zadbać o to, żeby nasz kontakt był jak najlepszy, a miesiące, które razem spędzimy, nie okazały się pustą wyrwą w naszych życiorysach. Zachęcenie rodziny do grania w gry familijne sprawi, że będziemy mieli okazję przeżyć po raz drugi nasze dzieciństwo, a nasi domownicy nie będą się nudzić. W poniższym zestawieniu bierzemy pod uwagę tylko kilka najlepszych tytułów, samych wyśmienitych gier familijnych jest oczywiście wiele.

Dixit – gra planszowa, w której liczy się nasza wyobraźnia

Dixit to gra karciana, która opiera się o naszą wyobraźnię. Gracze muszą odnajdywać skojarzenia w nieszablonowych obrazkach, a potem konfrontować to, co im przyszło na myśl ze skojarzeniami innych. Jest to bardzo przyjazna, prosta i spokojna gra familijna, w której każdy się odnajdzie. Dixit przeznaczony jest zarówno dla nastolatków, młodszych dzieci, jak i dorosłych.

Heroes of Might and Magic – części III lub V – rozrywka dla nastolatków

Słynna seria Heroes to doskonała propozycja dla rodzin z nieco starszymi dziećmi. Gry Heroes of Might and Magic charakteryzują się doskonałą fantastyczną oprawą fabularną, strategicznym stylem gry i RPG-owymi wstawkami w rozwoju naszej postaci. W grze zaimplementowany jest system turowy, który świetnie się sprawdzi w trybie rozgrywki Hot-Seat. Hot-Seat pozwala na jednoczesną rozgrywkę kilku osób na jednym komputerze. Jeden gracz wykonuje ruch, później drugi, później kolejny i tak, aż przejdzie cała kolejka. Strategie turowe przypominają gry planszowe, oferują jednak znacznie bogatszy świat, nowe mechaniki i znacznie dłuższą fabułę. Heroes of Might and Magic na podstawowym poziomie trudności nie stanowi wyzwania dla dorosłego, czy starszego dziecka. Każdy nastolatek, który lubi fantasy, RPG i gry taktyczne świetnie się odnajdzie w tym tytule.

Heroes of Might and Magic® 3: Complete on GOG.com

Gra w czółko – gra na telefon lub papierowa, która wciąga na długie godziny

Mechanika gry w czółko jest bardzo prosta. Jedna osoba przykłada do czoła telefon (lub kartkę papieru z dowolnym hasłem z wymyślonej przez uczestników kategorii) i próbuje zgadywać jaki napis tam widnieje. Reszta graczy na pytania zgadującego może odpowiadać jedynie tak, lub nie. Jeśli zdecydujemy się na wersję na telefon, czekają na nas gotowe kategorie i limit czasowy. W przypadku papierowej wersji gry w czółko nie ma żadnych granic, możemy dowolnie modyfikować zasady tak, aby grało nam się jak najlepiej.

Pytaki – planszowa gra rodzinna, która umacnia więzi

Pytaki to niezwykle unikatowa gra, dzięki której możemy się wiele nauczyć, a co ważniejsze wiele nauczyć się mogą nasze dzieci. W Pytakach znajdziemy żetony z prostymi pytaniami, które dotyczą na przykład naszych uczuć, czy innych podstawowych dziedzin naszego życia. Krótka refleksja i reakcje innych graczy sprawiają, że w trakcie gry w Pytaki naprawdę zaczynamy odkrywać naszych bliskich i samych siebie. To świetna gra dla rodzin, które stawiają na prawidłowy rozwój psychiczny.

Minecraft – dla cierpliwych i otwartych rodziców

Czasem nie jest łatwo dotrzeć do dziecka. Wie to każdy rodzic. Wiele dzieci, nastolatków, a nawet już w pełni dorosłych osób gra jednak w niezwykle popularny tytuł – Minecraft. Ta gra to świetny sposób na dotarcie do naszej rodziny. Szczególnie że mechanika Minecrafta jest banalnie prosta, praktycznie wszystkim znana (chodzi oczywiście o budowanie, wydobywanie surowców, walkę z potworami i odkrywanie klockowego świata pełnego tajemnic) i wciągająca. Minecraft dostępny jest też na wiele różnych platform, w tym Xbox, Android czy Windows, co pozwala na granie online z przeróżnych sprzętów. Dla najmłodszych dzieci ciekawą propozycją może być Minecraft Story Mode, który dostępny jest na serwisie Netflix. To serial interaktywny, w którym będziemy kierować losami naszej kwadratowej postaci.

Minecraft świanska twarz

Gry familijne to nie tylko Scrabble, Chińczyk czy Kalambury

Wiele osób posiada w swoim domu szachy, czy inne proste, popularne gry planszowe. Ale warto pamiętać, że na tym się nie kończy. Żeby mieć dobry kontakt z naszymi domownikami czasami trzeba pójść w nieco niestandardowym kierunku. Dla wielu osób sam pomysł na grę ze swoimi dziećmi w Minecrafta wydaje się przerażający i niedorzeczny. Być może taki jest, nie przekonamy się jednak o tym dopóki nie spróbujemy. A okazać się może, że to bardzo dobra droga do odnalezienia kontaktu z naszymi dziećmi.