Czasami jesteśmy bardzo przywiązani do naszego starego, dobrego sprzętu. Jednakże przychodzi taki moment „bariery technologicznej”, kiedy przestarzałe podzespoły nie dają sobie rady z obsługiwaniem coraz bardziej wymagających aplikacji. W takiej sytuacji panicznie szukamy odpowiedniego rozwiązania – których jest zresztą wiele. Ale jednym z najbardziej skutecznych sposób na tchnięcie nowego życia w komputer, czy też laptopa, jest kupienie dysku SSD.

SSD vs HDD – dlaczego nowocześniejszy dysk pozwoli nam na przyśpieszenie urządzenia?

O niesamowitych możliwościach dysków SSD mówiono od czasu, kiedy pojawiły się one na rynku. W tym momencie wszyscy profesjonaliści doceniają ich ogromny potencjał i prędkość zapisu / odczytu. Stosowane są w topowych urządzeniach, deklasują HDD pod kątem wytrzymałości i zazwyczaj pobierają mniej mocy. Dyski SSD to teraźniejszość i przyszłość, która znacząco może jednak wpłynąć na przeszłość – na starsze urządzenia z dyskami HDD. Wiele osób nie docenia tego jak ważnym elementem w każdej konstrukcji jest dysk, ale to przecież on przechowuje dane, które są przetwarzane przez procesor, kartę graficzną i inne komponenty. Dlatego upgrade z technologii HDD do SSD powinno zwiększyć wydajność „ogólną”, całego urządzenia, a nie tylko poszczególnych parametrów (jak to ma miejsce w wypadku wymiany karty graficznej, czy też dołożenia kilku kości RAM). I zdecydowanie jest to pierwsza czynność od jakiej powinniśmy zacząć pracę nad starym komputerem (przynajmniej od strony hardware).

Najważniejsze cechy dysku SSD

Dysk SSD ma ogromny wpływ na wczytywanie się naszego systemu operacyjnego. W odróżnieniu do dysku talerzowego, wszystkie jego komponenty są nieruchome, co zapobiega uszkodzeniom mechanicznym podczas pracy. SSD raczej się nie przegrzewają, a jednocześnie pozwalają na osiąganie dużo szybszych rezultatów jeśli chodzi o odczyt i zapis danych. W stosunku do starego dysku HDD mogą one wynieść nawet kilkukrotnie więcej. Oczywiście największa wadą dysków SSD jest to, że kwota jaką nam wyjdzie poświęcić na 1 GB pamięci, jest dużo wyższa niż w przypadku 1 GB HDD. W cenie dysku SSD z pamięcią 120 GB możemy kupić dysk HDD z pamięcią 500 GB.

Jaki dysk SSD wybrać?

W tym wypadku warto kierować się poszczególnymi parametrami – przede wszystkim interesować nas będzie pojemność, prędkość odczytu, prędkość zapisu, interface (chociaż w tym wypadku zazwyczaj będzie to SATA III), format i co najważniejsze cena. Jako, że z założenia mamy pracować nad starym urządzeniem musimy ustalić sobie pewne limity pieniężne, nie wsadzimy przecież dysku za 1 000 pln do komputera sprzed kilkunastu lat. Jednocześnie nie warto kupować zbyt małego dysku – 120 GB to niezbędne minimum (chyba, że korzystamy z kilku dysków i potrzebujemy jednego na system, wtedy sprawdzi się nawet 60 GB).

Kilka ciekawych propozycji z niższej półki cenowej

Crucial 120GB 2,5″ SATA SSD BX300 OEM

Ten dysk SSD posiada pojemność 120 GB, a więc mieści się w zakładanym minimum, jego szybkość odczytu to 555 MB/s a zapisu 510 MB/s. Korzysta on z interface SATA III, technologii S.M.A.R.T (standardowy system monitorowania parametrów dysków) i technologii TRIM (odpowiadającą za poprawienie stabilności i wydajności dysku), cena tego komponentu to coś około 140 złotych.

GOODRAM 120GB mSATA SSD S400M OEM

GOODRAM 120GB mSATA SSD S400M OEM jak sama nazwa wskazuje posiada 120 GB pamięci wewnętrznej. Charakteryzuje się prędkością odczytu 550 MB/s i zapisu 530 MB/s. Jego największa wada, lub w zależności od sytuacji zaleta to interface mSATA, który raczej stosowany jest w niewielkich laptopach i innych urządzeniach mobilnych. Format dysku to 1.8 cala, a więc raczej zbyt mały dla jednostki stacjonarnej. Cena tego SSD to 110 złotych.

BIWIN 120GB 2,5” SATA A3 Series

Ten SSD również posiada 120 GB pamięci wewnętrznej. Charakteryzuje się prędkością odczytu aż 563 MB/s, trochę mniejsza zapisu 452 MB/s. Korzysta on z interface SATA III, a jego format to 2.5 cala. Według producenta średni czas działania bezawaryjnego (parametr MTBF) tego dysku wynosi 2 000 000 godzin. BIWIN 120 GB 2,5’’ SATA A3 Series możemy znaleźć już od 110 złotych.

Kingston 240GB 2,5″ SATA SSD A400

Pierwszy dysk o pojemności 240 GB w tym zestawieniu. Pojemność została okupiona nieco niższą prędkością odczytu – 500 MB/s i zapisu 350 MB/s. Dysk korzysta z interface SATA III i formatu 2.5 cala. Jego cena jest dosyć niska – możemy go znaleźć już za 170 złotych. Istnienie również większy wariant 480 GB, o podobnych parametrach (różni się prędkością zapisu – 450 MB/s), który kosztuje 340 złotych.

BIWIN 240GB 2,5” SATA A3 Series

Ten dysk charakteryzuje się pojemnością 240 GB. Zachowuje przy tym całkiem niezłą prędkość zapisu – 563 MB/s i odczytu 452 MB/s i odpowiednią cenę około 200 złotych. Wykorzystuje on interface SATA III i format 2.5 cala.

Silicon Power 128GB 2,5” SATA SSD A55

Jest do dysk od niezbyt popularnego producenta, ale charakteryzuje się on dosyć dobrymi parametrami i ceną. Jego pojemność to 128 GB, prędkość odczytu 560 MB/s, prędkość zapisu 530 MB/s. Korzysta on z interface SATA III i formatu 2.5’’. Można go nabyć za około 110 złotych.

Przyśpieszanie starego komputera / laptopa za pomocą SSD – czy warto?

Niektóre urządzenia mogą bardzo skorzystać na wymienieniu HDD w SSD, ale im starszy komputer tym mniej jest sensu w takim działaniu. Większe dyski SSD kosztują dosyć sporo pieniędzy, a te mniejsze nie zawsze sprostają naszym oczekiwaniom. Istnieje jeszcze możliwość montażu SSD jako drugiego dysku i przeniesienie tam systemu (zarówno w komputerach jak i w laptopach), takie działanie również zapewni nam trwały wzrost w wydajności urządzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że SSD to nie jest „magiczny” sposób na zwiększenie wydajności i jeśli aplikacja wymaga 8 GB RAM, a posiadamy 4 GB RAM, to dysk niestety nie zawyży tych wartości – za to na pewno poprawi ogólny komfort pracy i wydajność w tych programach, które używamy na co dzień.