Przez wiele osób lokalizator GPS jest postrzegany bardziej jako „gadżet”, albo nawet zabawka szpiegowska. Z drugiej jednak strony takie urządzenie, sprawdzi się w zastosowaniu codziennym przez zwykłego, szarego „Kowalskiego”. Okaże się również niezastąpiony dla właścicieli firm transportowych do kontroli swojej floty.

Czym właściwie jest lokalizator GPS?

Lokalizator GPS to niewielkie urządzenie, które pozwala nam na zlokalizowanie odpowiedniego obiektu, do którego został przymocowany. Korzystając z dedykowanej aplikacji, albo strony internetowej będziemy mogli określić jego dokładne położenie na wirtualnej mapie. Jeśli więc zdecydujemy się na umieszczenie tego typu urządzenia w naszym samochodzie, w przypadku kradzieży pozwoli ono na podjęcie błyskawicznych działań i ułatwi pracę policji. Taka funkcja jest przydatna również dla pracodawców, którzy pragną skontrolować wykorzystanie samochodów służbowych przez pracowników. Na tym nie kończą się jednak możliwości lokalizatorów GPS, Przeważnie zapisują one trasy, które w ostatnim czasie pokonywaliśmy i dogłębnie je analizuje. Część z nich została stworzona z przeznaczeniem „szpiegowskim”, ale o legalności takiego rozwiązania później.

Ile właściwie kosztuje samochodowy lokalizator GPS?

Ceny tego typu urządzeń różnią się w zależności od parametrów i ich dodatkowych funkcji. Najtańsze kosztują około 100 złotych, bardziej zaawansowane nawet do 700 złotych. Wszystko zależy jednak od naszych potrzeb – do stosowania codziennego wystarczy nam nawet najtańszy, w końcu interesować nas będzie bardzo podstawowa funkcja lokalizacji za pomocą technologii GPS. Jeśli zainwestujemy więcej możemy liczyć na oszacowywanie dokładniejszej lokalizacji, dodatkowe funkcje do analizy trasy i lepszą pojemność baterii.

Jak wybrać lokalizator GPS – najważniejsze parametry, na które warto zwrócić uwagę

Większość lokalizatorów do określenia lokalizacji korzysta z technologi GPS. Niektóre posiadają również dodatkowo pozycjonowanie LBS, które opiera się o sieci telekomunikacyjne. Może więc dostarczać dane lokalizacyjne w budynkach, na piętrowych parkingach i garażach. Podczas wyboru lokalizatora powinniśmy również sprawdzić w jaki sposób możemy monitorować lokalizacje. Czy jest to aplikacja, strona www, czy też komendy za pomocą SMS, oraz jakie dodatkowe funkcje oferuje nam producent.

Podczas weryfikowania funkcjonalności aplikacji i samego urządzenia warto skorzystać z licznych opinii i ocen w internecie. Musimy również zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Jeśli interesuje nas coś co zamontujemy na naszym samochodzie tak aby nikt o tym nie wiedział, powinniśmy wybrać lokalizator z potężnym magnesem. Będziemy mogli przyczepić go w niewidocznym miejscu. Przydatność lokalizatora GPS zależy również od pojemności baterii, a co za tym idzie czasu pracy. Niektóre lokalizatory mogą zostać podpięte do gniazda zasilania w samochodzie. Mogą dzięki temu pracować bardzo długo, ale łatwiej je wtedy znaleźć. Chociaż mogą one wyglądać jak ładowarka USB i pełnić dodatkowo jej funkcję. Jako, że lokalizatory GPS wciąż kojarzą się ze „szpiegowaniem”, często możemy w nich znaleźć mikrofony i przycisk awaryjny, który wysyła wiadomość pod numer alarmowy.

Możliwości lokalizatora GPS są ogromne – czy można za jego pomocą śledzić inne osoby?

Nadajnik może nam dostarczyć informacji o przejechanych trasach i lokalizacji samochodu. Dzięki temu będziemy mogli skontrolować gdzie tak naprawdę udało się nasze dziecko lub partner. Oczywiście nie leży to w dobrym guście, a również i prawnie jest to zabronione. „Śledzenie” tego typu może podpadać pod łamanie artykułu 267 kodeksu karnego „(…) Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem”, szczególnie jeśli nasz lokalizator GPS wyposażony jest również w mikrofon. Karą za złamanie powyższego paragrafu może być nawet do 2 lat więzienia. Tak więc stanowczo odradzamy stosowanie praktyk tego typu.

Czy warto kupić tego typu urządzenie – podsumowanie

Jeśli nabyliśmy właśnie drogi, nowy samochód, może to być bardzo ciekawa opcja na zapewnienie mu dodatkowego bezpieczeństwa. W przypadku, kiedy z jakiegoś powodu chcemy mieć większy wgląd do tras przejazdu naszej floty firmowej – również będzie to świetne rozwiązanie. Jeśli jednak nie obawiamy się o bezpieczeństwo posiadanego przez nas pojazdu, nie ma powodu by inwestować te kilkaset złotych w lokalizator, z którego pewnie nie będziemy musieli korzystać. Nie zapominajmy również o tym, że nie jest to w 100% bezpieczne rozwiązanie. Złodzieje samochodów coraz częściej posługują się wykrywaczami lokalizatorów i usuwają je przed kradzieżą.