Gracze dzielą się na kilka typów – konsolowcy, pectowcy, ostatnio można nawet mówić o smartfonowcach. Mobilność gnieździ się wszędzie – a przede wszystkim w branży elektronicznej rozrywki.

PC / laptop, różne oblicza grania?

Różnice pomiędzy sprzętem, są tak naprawdę jedynie kwestiami technicznymi. Gracz to gracz, niezależnie od stylu gry, tytułów które kocha, czy ilości pieniędzy jakie przeznacza na swoją pasję. Graczem może być osoba ze starym laptopem, na którym chodzi tylko minecraft, saper i winamp, albo z drugiej strony pasjonat, który wydaje kilkadziesiąt tysięcy na absolutnie najlepsze podzespoły do swojego komputera stacjonarnego. A więc podczas wyboru pomiędzy PC a laptopem kierujmy się nie „kreacją” na typowego PC-towego gracza, ale zwróćmy uwagę na nasze najważniejsze potrzeby.

Wady laptopów gamingowych

W analizie wad laptopów gamingowych zagadnienie należy podzielić na dwie kwestie – problemy natury hardware i wizerunkowe. A więc zacznijmy od strony technicznej. Laptopy są małe, a co za tym idzie nie mogą pomieścić zbyt dużych podzespołów. Korzystają często ze specjalnych procesorów i kart graficznych, przystosowanych do mobilnego środowiska pracy. Charakteryzują się one mniejszym poborem mocy, i ciężej się je podkręca (wynika to z ograniczonych możliwości chłodzenia). W wypadku procesorów, sprawia to że wydajność jest nieporównywalnie mniejsza od ich odpowiedników wykorzystywanych w komputerach stacjonarnych. To już jest ogromny minus dla laptopów, a niestety na tym się nie kończy. Urządzenia mobilne mają ograniczoną liczbę złącz. Większość laptopów posiada 3 gniazda USB (chociaż te stricte gamingowe często znacznie więcej), zazwyczaj jedno złącze HDMI, w starszych modelach VGA. Innymi kwestiami są problemy natury wizerunkowej. W obecnym świecie nikt nie powie, że uważa się za „gejmera”, a jednocześnie będzie wyposażony w zwykły laptop z podświetlaną klawiaturą.

Zalety laptopów gamingowych

Jeśli decydujemy się na zakup laptopa gamingowego, to przeważnie kierujemy się potrzebą mobilności. Częste podróże, mieszkanie w akademiku, czy też w kilku mieszkaniach, to podstawowe przyczyny interesowania się urządzeniami przenośnymi. Komfortowe przenoszenie to jest podstawowa i najważniejsza zaleta laptopa gamingowego. Kolejną kwestią jest łatwość obsługi. Laptop ma wbudowane w siebie wszystkie niezbędne do działania rzeczy, takie jak karta sieciowa, czy też dodatki, pokroju kamery internetowej, mikrofonu, głośników. Wybierając netbooka zyskujemy w pełni sprawne centrum multimedialne, do którego nie musimy kupować tak naprawdę nic, chyba że chcemy poprawić własny komfort użytkowania.

Laptop gamingowy

Wady PC do grania

W momencie kiedy kupujemy komputer stacjonarny, nie dostajemy w pełni przygotowanego do działania sprzętu. W wypadku laptopa otwieramy klapkę, przechodzimy przez proces instalacyjny systemu operacyjnego i otrzymujemy w pełni sprawne urządzenie. W wypadku PC musimy się „bawić” z podłączeniem monitora do właściwego gniazda karty graficznej, zmagamy się z problemami typu: „ten model nie posiada wbudowanej karty sieciowej”, albo nasze peryferia są tak przestarzałe, że nowy komputer z nimi nie współpracuje. Jeśli żyjemy w sposób oszczędny, musimy zdać sobie sprawę z tego, że PC pobiera więcej energii niż laptop. Aby przeanalizować kompletne spektrum wad, nie można zapominać o dużych gabarytach, i problemach w transporcie. Kolejną kwestią jest czyszczenie, zachowanie sprawność podzespołów wymaga kupowania specjalnych środków ze sprężonym powietrzem. Komputer stacjonarny jest więc droższy w utrzymaniu, wymaga również zakupu dodatkowych peryferiów; myszki, monitora, klawiatury, ale sam „bazowo” kosztuje mniej niż laptop o podobnej specyfikacji. Jest jeszcze jedna niewielka wada, o której coraz częściej się zapomina. PC jest pozbawiony baterii, a co za tym idzie, w wypadku awarii prądu możemy utracić ważne dane.

Zalety PC do grania

Nie ulega wątpliwości, że PC pozostawia dużo większe pole do manewru niż laptop. Szeroki zasób podzespołów do wyboru, ogromna liczba złącz, dużo wyższa wydajność niż laptopy, na tym można by poprzestać. Ale idąc dalej obserwujemy jeszcze więcej pozytywów. Wymiana ekranu / klawiatury w laptopie jest dosyć problematyczna. W PC nie ma takiego problemu, bo są to i tak peryferia zewnętrzne. Wraz z rozwojem technologi, możemy aktualizować nasz sprzęt podzespół po podzespole, nie musimy kupować całego nowego urządzenia, a jedynie na przykład nowszą kartę graficzną. PC jest potężną bazą do rozbudowy. Możemy się „bawić” w coraz to nowsze metody chłodzenia, ciekawsze oświetlenie itd. No i ostatecznie zalety wizerunkowe. Im potężniejszym, jaśniejszym, drapieżnym komputerem stacjonarnym dysponujemy, tym nasze „gamingowe” ego jest lepiej zaspokojone.

Ostateczny werdykt:

Generalnie komputery mobilne i stacjonarne posiadają wiele różnych wad i zalet. Na PC będziemy mogli grać w bardziej wymagające tytuły, laptop jest za to kompletną stacją multimedialną. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli żyjemy w ruchu, podróżujemy to i tak będziemy skazani na laptopa. Część z nas przyzwyczaiła się do swojego starego dobrego PC, i nie wyobraża sobie przesiadki na jakiś mały, mobilny sprzęt. W tym artykule zostały zebrane prawie wszystkie wady i zalety, prawdopodobnie analizując poszczególne akapity, będziemy w stanie wybrać to co najlepiej trafi w nasze oczekiwania.