Średniowiecze to epoka, która oferuje ogromny potencjał na gry wideo. Zapraszamy do zapoznania się z zestawieniem najlepszych produkcji, których akcja dzieje się w tych właśnie czasach – ponurych, ale niezwykle ciekawych. Oto gry o średniowieczu, na które warto zwrócić uwagę.

Gry o średniowieczu pokazują, że ta epoka może być naprawdę fascynująca

Polski system edukacji na każdym kroku stara się nas przekonać, że średniowiecze jest niebywale nudnym tematem. W szkole musimy nauczyć się tych wszystkich dat, przydomków królów i słynnych bitew, jednak poza tym nie jesteśmy w stanie zdobyć żadnej sensownej wiedzy o życiu w tamtych czasach. Przynajmniej nie na lekcjach historii. Na szczęście z pomocą przychodzą różnorakie wytwory kultury i popkultury, które udowadniają, że średniowiecze było czymś więcej niż tylko setkami lat wymachiwania mieczem w imię kawałka ziemi. Warto obejrzeć kilka filmów lub zapoznać się z rzetelnymi publikacjami książkowymi, których jest coraz więcej.

Coraz więcej powstaje także gier w dużej mierze inspirowanych średniowieczem oraz takich, które przenoszą nas prosto w wydarzenia i realia, które faktycznie miały miejsce. Gry o średniowieczu to zarówno produkcje strategiczne, jak i takie, które pozwalają w przystępny sposób dowiedzieć się, jak wyglądało życie w tamtych czasach z perspektywy rycerza czy nawet zwykłego mieszczanina. Wybór jest stosunkowo spory i każdy znajdzie coś dla siebie. Najlepsze gry o średniowieczu czają się na praktycznie każdym kroku i tylko czekają na odkrycie. 

Warto mówić nie tylko o grach o średniowieczu sprzed ostatnich kilku lat, ale cofnąć się także trochę dalej. Okazuje się, że pierwsza dekada XXI wieku przyniosła nam wiele genialnych produkcji, które są w pełni grywalne i przystępne nawet teraz – u schyłku kolejnej generacji sprzętu. Zapraszamy zatem na podróż w czasie! Poniżej przedstawimy kilka najlepszych gier o średniowieczu, jakie ukazały się kiedykolwiek. Od razu warto zaznaczyć, że nie wszystkie zyskiwały sobie stuprocentowe uznanie krytyków, ale każda z nich jest na swój sposób oryginalna, ciekawa i zdecydowanie warta uwagi.

Crusader Kings III – gry o średniowieczu od szwedzkiego studia to podstawa biblioteki fana strategii

Zacznijmy od jednej z najbardziej znanych i rozpoznawalnych serii gier strategicznych, których akcja dzieje się w średniowieczu. Mimo że wspominamy o trzeciej, najnowszej odsłonie cyklu, to zaznaczamy, że warto zapoznać się także z poprzednimi dokonaniami studia Paradox Interactive. Choć pierwsza edycja jest już nieco przestarzała, warto zwrócić uwagę na drugą część, która dzięki licznym dodatkom zapewnia długie godziny rozrywki.

Mamy do czynienia z pewnego rodzaju ewenementem. Twórcy stworzyli grę, która jest fascynująca, rozbudowana i piekielnie grywalna, a została oparta na prostej, niemal minimalistycznej szacie graficznej. Na mapie gry bowiem trudno szukać jakichś efektów specjalnych czy emocjonujących wydarzeń. Całość jednak jak najbardziej wzbudza emocje.

Krótko rzecz ujmując, dowodzimy jedną ze średniowiecznych dynastii, a naszym zadaniem jest rozwój państwa. Do naszych obowiązków należy między innymi utrzymywanie przyjacielskich relacji z innymi władcami (lub wypowiadanie im wojen) czy rozwijanie religii. Mamy do dyspozycji także masę innych czynności, które mogą zapewnić nam hegemonię nad średniowiecznym światem. Jest to nie lada gratka dla wszystkich fanów gier strategicznych. 

Kingdom Come: Deliverance

Można powiedzieć, że stosunkowo niewiele jest gier RPG, których akcja dzieje się w świecie zupełnie pozbawionym magii, czarów czy postaci rodem z innych światów. Jeśli chodzi o najlepsze gry o średniowieczu utrzymane w tym gatunku, to na pierwszy ogień wysuwa się właśnie Kingdom Come: Deliverance, które zostało wydane w 2018 roku. Nie uświadczymy tutaj magii. Co za to dostaniemy?

Największą siłą tej produkcji jest z pewnością wierne i bardzo realistyczne oddane czasów średniowiecza. Wcielamy się w bohatera, który bardzo szybko zostaje uwikłany w intrygę na skalę niemalże europejską. Obserwujemy nie tylko życie codzienne mieszkańców wsi, ale także wszelkie zawirowania polityczne. Co więcej, uczestniczymy w różnych wydarzeniach, które naprawdę miały miejsce i spotykamy postacie, które faktycznie kiedyś stąpały po naszym świecie. 

Będzie to więc znakomita okazja do zapoznania się z realiami wspomnianego okresu nie tylko dla historycznych maniaków. Warto ponadto zauważyć, że mamy do czynienia z dobrze skonstruowaną grą z rozwiniętym systemem walki, otwartym światem oraz nieliniowością podczas wykonywania kolejnych zadań. Jeśli chodzi o najlepsze gry średniowieczne, to możemy mówić tu o podium.

Mount & Blade: Warband – klasyka, gdy chodzi o gry o średniowieczu

Tutaj z kolei mamy do czynienia z produkcją, która przenosi nas do nieco alternatywnej rzeczywistości, to znaczy krainy zwanej Calradią. Jest to pewnego rodzaju wariacja na temat europejskiego średniowiecza, ale ponownie jest to tytuł zupełnie pozbawiony elementów magicznych. Cieszy się za to niesłabnącą popularnością ogromnej rzeszy graczy oraz grupy zawziętych osób zajmujących się nieustannym tworzeniem coraz to bardziej wymyślnych modów.

Rozpoznawalność oraz ogromną miłość wśród wielu graczy Mount & Blade zawdzięcza przede wszystkim swojej otwartości. Nie mamy tu jakiejkolwiek fabuły i możemy robić, co nam się żywnie podoba. Opcji jest wiele. Można zostać handlarzem, wojownikiem, najemnikiem czy nawet bandytą. Wszystko zależy od naszych poczynań; gra nas w żaden sposób nie ogranicza.

Możemy dołączyć do jednego z kilku królestw, a nawet założyć swoje, ale równie dobrze możemy utrzymywać się choćby z walk na arenie albo grabienia wiosek. Warto tu wspomnieć, że Warband jest samodzielnym dodatkiem do Mount & Blade, ale polecamy ten tytuł najbardziej z całej serii. Dla zainteresowanych niezwykle ciekawym doświadczeniem może być również obcowanie z Mount & Blade: Ogniem i mieczem, które przenosi gracza do czasów świetności szlacheckiej Rzeczypospolitej, Królestwa Szwecji i kilku innych frakcji.

W zeszłym roku światło dzienne ujrzała także wczesna wersja długo oczekiwanej drugiej części gry, która nosi tytuł Bannerlord.

Assassin’s Creed

Ponownie mowa o nieco alternatywnej rzeczywistości, ale tym razem wydarzenia dzieją się w pełni realnym świecie. Choć umieszczenie Assassin’s Creed w zestawieniu „Najlepsze gry średniowieczne” może być nieco kontrowersyjne, to i tak się na to zdecydowaliśmy. Nie można bowiem odmówić twórcom świetnego odwzorowania wydarzeń historycznych, choć niektóre z nich interpretowane były w nietypowy sposób.

Poszczególne części tej znanej serii przenoszą nas w różne momenty w historii. W kwestii średniowiecza warto wspomnieć o pierwszej odsłonie oraz wszystkich edycjach, w których wcielamy się we włoskiego asasyna imieniem Ezio. W 2020 roku z kolei na naszych komputerach i konsolach zagościła gra Assassin’s Creed: Valhalla. Zajmuje się ona nieco innym, trochę mniej odkrytym w grach okresem dziewiątego wieku i pozwala nam obserwować losy Wikingów.

Niezależnie od odsłony, po którą sięgniemy, możemy być pewni, że Ubisoft przygotował kilkanaście godzin ogromnej frajdy z domieszką nauki historii. Niekiedy przedstawionej na swój własny sposób. Skakanie po budynkach oraz dokonywanie cichych zabójstw jest niezwykle satysfakcjonujące, a fabuła potrafi być niezwykle ciekawa i intrygująca. 

Medieval II: Total War

Cofnijmy się jeszcze dalej, w okolice roku 2006 – wtedy to premierę miała jedna z najciekawszych strategii, jakie kiedykolwiek ukazały się na naszych komputerach. Mowa rzecz jasna o Medieval: Total War. Jeśli chodzi o najlepsze gry o średniowieczu, w których dowodzimy na licznych polach bitwy, jest to jeden z tytułów, które po prostu trzeba znać.

Produkcja ta oferuje niezwykle ciekawą, w pewnym sensie hybrydową formę rozgrywki. Z jednej strony zarządzamy państwem w ramach zasad strategii turowej. Kiedy jednak dochodzi do bitwy, to obejmujemy dowództwo nad armią i w czasie rzeczywistym decydujemy o poczynaniach naszych żołnierzy. 

Gra doskonale odwzorowuje historyczne realia, począwszy od liczby dostępnych państw, na specyficznych jednostkach wojskowych kończąc. Każda armia ma inną taktykę, która jest najbardziej skuteczna, a poszczególne typy żołnierzy nie różnią się jedynie w zakresie kosmetyki. Choć jest to gra z 2006 roku, to zdecydowanie należy się z nią zapoznać – zwłaszcza że mimo pozornej złożoności jest bardzo prosta w opanowaniu i niezwykle przystępna nawet dla niedzielnych graczy. 

For Honor – gry o średniowieczu online

Produkcja ta nie ma sobie równych, jeśli chodzi o najlepsze średniowieczne gry nastawione na walkę bronią białą. Jest to najważniejszy element rozgrywki, który w pełni pokazuje swój potencjał podczas pojedynków toczonych przez sieć. Tryb fabularny dla jednego gracza istnieje, ale jest raczej wprowadzeniem do świata przedstawionego w For Honor. Można się rzecz jasna kłócić, czy produkcja ta zasługuje na miejsce w zestawieniu najlepszych gier o średniowieczu, bowiem realia gry są jedynie nim inspirowane, ale system walki… już nie!

Mamy tu na myśli fakt, że każda z trzech frakcji dostępnych w grze przypomina realnych wojowników. Są to rycerze ze średniowiecznej Europy, Wikingowie oraz japońscy samurajowie. Twórcy kładą ogromny nacisk na styl walki, który do złudzenia przypomina charakterystyczne cechy wojowników z danych krain historycznych. W pełni przyłożyli się do realistycznego oddania posługiwania się mieczem samurajskim czy tarczą. Zdecydowanie należy im się za to ogromne uznanie.

Jest to gra stosunkowo świeża – ukazała się w 2017 roku. Serwery nadal jednak są pełne graczy chętnych na walkę. For Honor sprawia wiele radości z gry, ale również satysfakcji, ponieważ w niektórych kwestiach rozgrywka jest niezwykle wymagająca. Zdecydowanie warto się z nią zapoznać, nawet jeśli nie jesteśmy fanami tego rodzaju tytułów.

Filary Ziemi (The Pillars of the Earth)

Tym razem będzie mowa o typowej przygodówce, która opiera się na opowiadaniu graczowi historii i podejmowaniu przez niego pewnych decyzji. Najbardziej rzuca się w oczy fakt, że jest to egranizacja powieści Kena Folleta pod tym samym tytułem. To mistrz gatunku, którego książki o średniowieczu są doceniane i chwalone w dziesiątkach krajów. Czy gra komputerowa wytrzymała presję i podała graczowi równie interesującą historię w równie fascynujący sposób? Jeszcze jak!

W grze wcielamy się w trzy postacie znane z kart powieści, a głównym elementem fabuły jest budowa pewnej ogromnej gotyckiej katedry. Poprzez rozmowę z neutralnymi postaciami, rozwiązywanie zagadek, wypełnianie prostych zadań oraz podejmowanie decyzji możemy w pełni wpłynąć na losy poszczególnych bohaterów. Mamy zatem do czynienia z historią znaną z książki, którą możemy jednak dowolnie zmieniać. Za to twórcom należy się ogromny szacunek.

Warto zwrócić uwagę także na szatę graficzną oraz oprawę audiowizualną. Wszystko prezentuje się pięknie, niemal baśniowo, a historia została przeniesiona na ekrany naszych konsol i komputerów w bardzo przystępny sposób. Nie jest to więc forma żerowania na twórczości Folleta, a samodzielna, bardzo dobra gra wideo. Powinna to być obowiązkowa pozycja na liście wszystkich fanów przygodówek, zwłaszcza tych średniowiecznych.

Gry o średniowieczu w przeglądarce – Plemiona wciąż popularne

Cofnijmy się teraz do czasów, gdy w domach wielu z nas dopiero pojawiały się pierwsze komputery. Na ekranie komputera często gościły wtedy gry przeglądarkowe, takie jak Plemiona. Wiele osób darzy tę produkcję nostalgią, ale warto zauważyć, że nadal trzyma się ona względnie dobrze. Dla tych, którzy jakoś pominęli etap największej popularności Plemion, warto wyjaśnić, że jest to gra sieciowa, w której rozwijamy swoją osadę i walczymy o dominację nad innymi, na przykład najeżdżając sąsiadujących z nami graczy.

Możemy także rzecz jasna dołączać do różnych plemion i wspierać się ze znajomymi czy też osobami, których nigdy w życiu nie widzieliśmy na oczy. Piękno tej gry leży w prostocie, ale także w doskonałym wyważeniu oraz przyzwoitej nawet jak na owe czasy oprawie audiowizualnej. Dodatkowo jest to gra darmowa. Warto wspomnieć, że jest obecnie również dostępna na telefonach z systemem Android oraz iOS.