System Windows to najpopularniejsze oprogramowanie dla komputerów i laptopów. Instalacja flagowego produktu firmy Microsoft nie jest trudna. Przekonajmy się, jak to zrobić.

System Windows – najpierw należy pozyskać kopię z legalnego źródła

Do zainstalowania Windowsa wymagana będzie oryginalna wersja systemu. Poza tym potrzebujemy mniej więcej 30 minut (na stosunkowo nowych komputerach) oraz nośnika danych. Najlepszym wyborem będzie pendrive o pojemności większej lub równej 8 GB.

Podczas zakupu nowego PC często możemy spotkać się z opcją instalacji systemu Windows 10 za dopłatą. Znacznie lepszą decyzją będzie jednak samodzielne wgranie oprogramowania od Microsoftu. Cały proces jest bardzo łatwy i nie wymaga od nas szczególnych nakładów. Jedynym potencjalnym problemem może być kwestia BIOS-u i jego konfiguracji, jednak nawet taka sytuacja zdarza się dosyć rzadko i jesteśmy w stanie szybko ją rozwiązać.

Możemy także dokonać instalacji systemu Windows bez klucza – wtedy możemy dokonać aktywacji w późniejszym terminie. Przed aktywowaniem systemu nie będziemy mieć dostępu do wszystkich funkcji Windowsa 10.

Instalator systemu Windows – znajdziesz go na oficjalnej stronie

Przystępujemy teraz do drugiego kroku. Jeśli nie posiadamy fizycznego systemu w wersji BOX, musimy skorzystać z innego komputera, na którym przygotujemy instalację. Najpierw należy udać się na stronę internetową z narzędziami od firmy Microsoft. Klikamy przycisk „Pobierz narzędzie”.

Jak zainstalować system Windows?

Powinniśmy otrzymać plik MediaCreationTool. Otwieramy go zaraz po pobraniu. Akceptujemy warunki licencyjne i czekamy, aż składniki zostaną przygotowane.

Tworzenie nośnika instalatora systemu Windows 10

Kiedy pliki zostaną przygotowane, wyświetli się nam panel z tytułem „Co chcesz zrobić”. Wybieramy opcję „Utwórz nośnik instalacyjny (dysk flash USB, dysk DVD lub plik ISO) dla innego komputera” i przechodzimy dalej.

Jak zainstalować system Windows?

Kiedy wybieramy nośnik do użycia, zazwyczaj będzie nas interesować dysk flash USB – zwykły pendrive z pamięcią 8 GB. Użytkownicy, którzy preferują płyty DVD i dysponują odpowiednim czytnikiem, mogą skorzystać z instalacji ISO.

Jak zainstalować system Windows?

Wybieramy właściwy dysk wymienny – nasz pendrive podłączony do komputera. W tym momencie rozpoczyna się pobieranie systemu, które powinno potrwać kilka minut.

Włączenie komputera z ewentualną zmianą ustawień BIOS-u

Przechodzimy do docelowego komputera, wkładamy do niego pendrive’a i uruchamiamy go. Jeśli nic się nie dzieje, należy uruchomić BIOS. Przeważnie odpowiedzialny za to jest klawisz funkcyjny – w momencie odpalania komputera na moment wyświetli się odpowiedni skrót. W BIOS-ie szukamy funkcji „Boot order” lub podobnej. Ustawiamy ją tak, żeby nośnik USB był w pierwszej kolejności. Zapisujemy i włączamy ponownie komputer.

Prosta procedura – teraz już wszystko z górki

W zasadzie teraz mamy za sobą najbardziej skomplikowaną część całego procesu. W tym momencie wybieramy język instalacji – domyślnie polski, format godziny – wedle uznania i klawiaturę – interesować nas będzie ponownie język polski (programisty). Po wybraniu opcji klikamy „Dalej”.

Możesz wprowadzić kod produktu lub poczekać z tym do kolejnej okazji

Teraz nadszedł czas na wprowadzenie kodu systemu Windows. Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz go teraz wprowadzać, wybierz opcję „Nie mam klucza produktu”. Instalacja zostanie wykonana – klucz będzie można wpisać już w przygotowanym do działania systemie.

Wybór dysku i partycji – nic trudnego!

Teraz wybieramy dysk, na którym ma zostać zainstalowany system Windows. Przeważnie, jeśli mamy do dyspozycji np. nośniki 128 GB + 1 TB, mniejszy z nich jest dyskiem SSD – to odpowiedni wybór na instalację systemu. Jeśli nie znamy dokładnie naszej konstrukcji, instalujemy Windowsa na mniejszym nośniku. Teraz także możemy dokonać podziału na partycje, jednak nie jest to konieczne – możemy to zrobić później z interfejsu systemu Windows.

W tym momencie system zaczyna się instalować. Może to trwać nawet kilkanaście minut, w zależności od konfiguracji komputera.

Wybór regionu i języka, dostosowanie układu klawiatury

System ponownie zapyta nas o układ klawiatury, region i język. Możemy zauważyć, że interfejs już nieco się zmienił – zaczyna przypominać ustawienia Windowsa 10. Przechodzimy przez ten punkt, wybierając odpowiednie opcje przy podawaniu odpowiedzi na pytania.

Ustawienia prywatności – nie pomijaj ich!

Czas na część, która jest ignorowana przez wielu użytkowników. W tym momencie masz szansę na zapoznanie się z tym, jakie dane o Tobie będzie zbierać system Windows. Możesz wydać zgody na przechowywanie danych o lokalizacji, wyświetlanie spersonalizowanych reklam, wysyłanie danych diagnostycznych czy nawet udzielanie danych głosowych firmie Microsoft.

Nie musisz akceptować żadnego z tych punktów. Najlepiej zasięgnąć informacji w zakładce „Dowiedz się więcej”. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat tego, w jaki sposób informacje są wykorzystywane i na co tak naprawdę godzimy się na tym etapie użytkowania systemu Windows.

Później musimy zalogować się do konta Microsoft. Nie jest ono konieczne do korzystania z systemu, jednak warto je założyć. Zapewni nam to lepsze bezpieczeństwo (możliwość dodania np. numeru telefonu do autoryzacji), dostęp do Office Online i poczty Outlook.

Teraz czas na konfigurację i instalację podstawowych programów

W tym momencie system będzie jeszcze przez moment przetwarzał wszystkie dane, zanim zaprezentuje nam pulpit. To już koniec instalacji – przez pewien czas instalowane będą domyślne programy. W tym momencie możemy wybrać, które z preinstalowanych aplikacji nas interesują, a które nie.

Jak widać, instalacja systemu Windows wcale nie jest trudna

Lata, kiedy instalowanie systemu Windows było niezwykle skomplikowane, są już za nami. Aktualnie poradzi sobie z tym każdy – nawet osoba, która niewiele ma wspólnego z komputerami. Po instalacji warto zadbać o przeglądarkę, pakiet biurowy i nasze ulubione programy, a także antywirusa, jeśli z takowego korzystamy. Od teraz możemy cieszyć się systemem Windows na naszym komputerze.