Inteligentne zegarki to urządzenia, które zaczęły pojawiać się już w latach 70. XX wieku. Przez ostatnie kilka lat smartwatche bardzo się rozwinęły i obecnie mogą służyć jako przydatny dodatek do smartfona. To właśnie ich główne zadanie – w pewnym sensie rozszerzenie użyteczności telefonu czy też ułatwienie w korzystaniu z niektórych jego funkcji. Przedstawiamy kilka powodów, dla których zakup smartwatcha może okazać się dobrą inwestycją.

Podstawową funkcją smartwatcha jest oczywiście wyświetlanie godziny i daty – w końcu wciąż jest to zegarek. Ten typ urządzeń oferuje jednak znacznie większą funkcjonalność. Zaledwie niektóre z opcji to wyświetlanie powiadomień, odpowiadanie na powiadomienia, monitorowanie wysiłku fizycznego, odtwarzanie muzyki czy nawet robienie zdjęć poprzez wbudowany aparat. Pomimo małego rozmiaru smartwatch może mieć zatem dość sporo zastosowań.

Przede wszystkim – szybki dostęp do powiadomień

Przeciętny użytkownik smartfona codziennie dostaje dziesiątki czy też setki powiadomień. Jeśli chcemy poznać treść każdej z nich, musimy za każdym razem wyjąć urządzenie z kieszeni, zazwyczaj odblokować je i wtedy sprawdzić powiadomienie. Spora część jednak nie wymaga od nas żadnej akcji. Choć cały rytuał sprawdzenia telefonu trwa tylko moment, duża ilość powiadomień szybko powoduje, że tracimy na to wszystko dość sporo czasu.

To właśnie tutaj z pomocą przychodzi smartwatch – na jego ekranie błyskawicznie sprawdzimy każdą informację ze smartfona. Na powiadomienie możemy także szybko odpowiedzieć – na przykład odrzucić mało ważną przychodzącą wiadomość czy zareagować na post na Facebooku. Dzięki smartwatchowi możemy także na przykład mieć stały, szybki dostęp do informacji z aplikacji typu Uber czy Taxify. Niektóre zegarkowe systemy operacyjne, np. Android Wear, oferują także kontrolę nad urządzeniem gestami, co dodaje jeszcze więcej wygody. Powiadomienia ze smartfona mogą mieć duże znaczenie dla kontaktów społecznych czy też dla pracy, a korzystanie ze smartwatcha zdecydowanie ułatwi przyjęcie każdego z nich.

Smartwatch może pomóc zadbać o zdrowie

pulsometr smartwatcha

Wiele firm produkujących smartwatche skupia się przede wszystkim właśnie na zdrowiu. W inteligentnych zegarkach ujrzymy funkcje takie jak czujnik ruchu, pulsometr, odporność na wodę czy wbudowaną nawigację GPS. Producenci decydują się również na dodanie własnych aplikacji motywujących użytkownika do aktywności fizycznej. Apple Watch oferuje na przykład szereg programów służących do śledzenia swoich postępów w ćwiczeniach. Z kolei zegarki z systemem Android Wear posiadają aplikację Google Fit, która pozwala na ustalenie codziennego celu ćwiczeń. Częstym dodatkiem jest również monitorowanie snu.

Pokrewnym do smartwatcha urządzeniem jest smartband – zazwyczaj jest to sprzęt oferujący wyłącznie funkcje wspomagające aktywność fizyczną. Inteligentna opaska może okazać się znacznie tańsza niż pełnoprawny smartwatch, więc jeśli zależy nam głównie na tej części funkcjonalności, to właśnie smartband może okazać się lepszym wyborem.

Muzyka i nawigacja na smartwatchu

Praktycznie każdy smartwatch łączy się ze smartfonem poprzez Bluetooth, a technologia ta pozwala mu także połączyć się z różnymi innymi urządzeniami, na przykład słuchawkami. Dzięki temu inteligentny zegarek może posłużyć jako akcesorium do słuchania muzyki wtedy, gdy smartfon byłby zbyt niewygodny, na przykład podczas biegania. Zazwyczaj smartwatche oferują 4 lub 8 GB pamięci wewnętrznej, które możemy wykorzystać właśnie w tym celu. Dodatkowo urządzenia z Android Wear mają dostęp do aplikacji Muzyka Google Play, a sprzęty od Apple’a mogą korzystać z serwisu Apple Music.

Kolejnym ciekawym zastosowaniem smartwatcha może być użycie go do nawigacji. Zegarek można bezproblemowo połączyć na przykład z Mapami Google i obserwować trasę na nadgarstku. W ten sposób otrzymujemy poręczną, kompaktową nawigację GPS. Takie rozwiązanie będzie szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy korzystanie ze smartfona jest niewskazane – na przykład podczas jazdy na rowerze czy motocyklu. Spora część smartwatchy jest odporna na wodę, dzięki czemu nawigacja będzie możliwa w każdej pogodzie.

Dodatkowe funkcje smartwatcha

Inteligentny zegarek to zazwyczaj urządzenie, którego działanie jest nieodzownie związane z połączeniem go ze smartfonem. Niektóre ze smartwatchy mogą być jednak wyposażone w slot na kartę SIM, dzięki czemu urządzenie jest w stanie na przykład funkcjonować jako rezerwowy telefon. Taki zegarek posiada własny numer i pozwala na odbieranie i wykonywanie połączeń oraz czytanie i pisanie SMS-ów. Choć takie zastosowanie jest dość niszowe, z pewnością czasem może okazać się przydatne.

Kolejnym elementem rozszerzającym funkcjonalność smartwatcha może być wbudowany aparat. Dzięki temu możemy szybko wykonać zdjęcie z poziomu nadgarstka. Niestety małe rozmiary urządzenia wymuszają korzystanie z matrycy o niskiej rozdzielczości, przez co jakość fotografii nie będzie zbyt wysoka. Spora część urządzeń oferuje również opcję kontroli nad aparatem smartfona. Taka funkcja może zastąpić samowyzwalacz i umożliwić zarejestrowanie różnych ciekawych ujęć.