W Google Play i App Store znajdziemy liczne aplikacje do zamawiania jedzenia. Istnieją także mniej popularne propozycje, które są również związane z żywnością, jednak w nieco inny sposób. W ich przypadku zyskujemy dostęp do ofert, których nie znajdziemy w menu restauracji. Mowa tu na przykład o aplikacji Foodsi, pozwalającej odebrać jedzenie, które potencjalnie może się zmarnować. Przyjrzyjmy się bliżej propozycjom dostępnym w Polsce.

Aplikacje do zamawianie jedzenia – przegląd

Nasza lista przedstawiająca aplikacje do zamawiania jedzenia w Polsce obejmuje zarówno najpopularniejsze propozycje, jak i te mniej znane, które po prostu czymś się wyróżniają. Podczas przygotowywania przeglądu wzięliśmy pod uwagę głównie funkcjonalność i wygodę korzystania. W większości przypadków ceny, czas dostawy i dostępność restauracji są uwarunkowane innymi czynnikami. Wpływają na nie kwestie takie jak lokalizacja, korki czy oferta sezonowa – obiektywne porównanie byłoby zatem bardzo trudne. Jeżeli jednak użytkownicy zwracają uwagę na konkretny problem z daną aplikacją, zawarliśmy to w naszym zestawieniu.

Uber Eats: dostawa jedzenia – prosta obsługa i integracja z kontem w Uberze

Uber Eats to kolejny twór firmy Uber, która zajmuje się realizowaniem przejazdów na zamówienie. Odpowiednia infrastruktura była już zatem gotowa, przez co otwarcie się na rynek dostaw żywności było jedynie kwestią czasu. Aplikacja jest bardzo chętnie wybierana w Polsce, a jej użytkownicy mogą cieszyć się częstymi promocjami.

W bazie Uber Eats znajdziemy wiele popularnych i lokalnych restauracji. Aplikacja działa nie tylko w Polsce, lecz także w wielu innych krajach – od Kolumbii, przez Zjednoczone Emiraty Arabskie, po Tajwan. W przypadku zamawiania jedzenia poza granicami Polski może być konieczne zainstalowanie lokalnej wersji Uber Eats. Uber Eats najlepiej działa w dużych miastach – podobnie jak większość propozycji tego typu. Zamówienia w Uber Eats realizowane są przez dostawców posiadających samochód, rower lub skuter.

Pyszne.pl: Jedzenie z dowozem – najpopularniejsze aplikacje do zamawiania jedzenia w Polsce

Choć portal Pyszne.pl powstał w Polsce, już po paru latach trafił pod skrzydła holenderskiej firmy Takeaway.com, która oferuje podobne serwisy w kilku europejskich krajach

Pyszne.pl to bardzo popularna i prosta w obsłudze aplikacja, która pozwala na zamawianie jedzenia z lokalnych restauracji. W ofercie Pyszne.pl są też popularne franczyzy, jednak część z nich przechodzi na własne rozwiązania. Pyszne.pl nie dysponuje tak rozbudowanego systemu rabatów jak Uber Eats. Wiele osób krytykowało aplikację za praktyki o znamionach monopolistycznych – na przykład tworzenie własnego wariantu strony konkretnej restauracji w ramach współpracy.

Bycie tak dużym graczem na rynku aplikacji do zamawiania jedzenia daje Pyszne.pl możliwości względem tworzenia bardzo korzystnych ofert. Użytkownicy mogą spodziewać się więc niskich cen dostawy (szczególnie w dużych miastach). Niestety, te same możliwości mogą negatywnie wpływać na zarobek samych restauracji. Z drugiej strony Pyszne.pl stanowi idealny kanał dystrybucji dla wielu podmiotów na rynku.

Pyszne.pl obsługuje większość form płatności – w tym płatność na miejscu, przy dostawie. Warto wspomnieć, że niektórzy użytkownicy Google Play skarżyli się na problemy podczas realizacji płatności BLIK. Przekierowanie do strony banku w celu realizacji BLIK w aplikacji banku nie zawsze działa prawidłowo. To błąd, którego przyczyn można dopatrywać się zarówno w aplikacji do zamawiania jedzenia, jak i aplikacji banku.

Glovo – kolejna niezwykle popularna aplikacja w Polsce

Glovo to aplikacja do zamawiania jedzenia, która postanowiła pójść o krok dalej i realizować dostawy także ze sklepów. Kurier może przywieźć nam niemal wszystko – oferta jest imponująca. Według oficjalnych materiałów Glovo współpracuje już z 20 tysiącami restauracji i sklepów.

Funkcjonalność Glovo można podsumować cytatem z opisu oferty aplikacji: „Zamów dowolną rzecz, z dowolnego miejsca, o dowolnej porze”. Interfejs Glovo jest dosyć intuicyjny, lecz zdecydowanie wygląda inaczej niż w Uber Eats i Pyszne.pl. W Polsce Glovo pojawiło się jeszcze w czasach Pizzaportalu, jednak ten serwis został przejęty przez Glovoapp23.

Wolt: Dostawa jedzenia – fiński start-up z sukcesem na skalę globalną

To ciekawa, ambitna alternatywa dla Uber Eats – kolejny duży gracz, który działa na aż 23 rynkach na całym świecie. Wolt wyróżnia się szybko reagującym supportem i realizuje zamówienia z 8 900 restauracji. Sama funkcjonalność aplikacji przypomina rozwiązania z Uber Eats. Nie jest to jednak prosta kopia amerykańskiego rozwiązania. Warto podkreślić, że to aplikacja, która zdominowała rynek dsotaw w Finlandii – swoim rodzimym kraju.

Wolt od niedawna działa na polskim rynku i nie prowadzi zbyt agresywnych działań marketingowych. Z tego względu na razie nie jest tak popularny jak Glovo, Uber Eats czy Pyszne.pl. W pewnym momencie z pewnością jednak może stać się silną konkurencją dla aktualnych liderów kategorii „aplikacje do zamawiania jedzenia”.

Foodsi – po co marnować? Jedzenie na wynos z pobliskich restauracji do 70% taniej

Foodsi to ciekawa aplikacja, która pozwala na zamawianie jedzenia, które mogłoby się zmarnować. Niektóre restauracje, nie chcąc wyrzucać żywności, wydają ją w bardzo atrakcyjnych cenach. Jest to oczywiście pełnowartościowy posiłek. Obniżka jego ceny najczęściej oznacza, że po prostu nikt już nie kupiłby danego produktu. Sama żywność w tym przypadku byłaby prawdopodobnie poddana utylizacji. Foodsi dopiero się rozwija i nie ma jeszcze tak dużej bazy użytkowników jak inne aplikacje do zamawiania jedzenia. Niektórzy użytkownicy w opiniach na Google Play zwracali na problem z szybkością lokalizowania użytkownika i adekwatności doboru lokalizacji. Uwaga – w przypadku aplikacji tego typu najczęściej musimy sami udać się po zamówienie.

Too Good To Go – kolejna aplikacja ograniczająca marnowanie jedzenia

Funkcjonalność tej propozycji jest bardzo podobna do Foodsi. Założenie jest niemal identyczne – możemy kupić pełnowartościowe jedzenie, które zostało w restauracji po danym dniu. Z Too Good To Go współpracują nie tylko lokalne restauracje, lecz także największe lokale o bardzo bogatej ofercie. Dzięki atrakcyjnym rabatom możemy zamówić posiłek wysokiej jakości w bardzo atrakcyjnej cenie.

Baza użytkowników Too Good To Go jest zdecydowanie większa, niż w przypadku Foodsi. Podobnie jak Foodsi, aplikacja nie realizuje dostaw. Rekompensuje nam to jednak znacznie niższa cena samego posiłku.

Aplikacje do zamawiania jedzenia pod egidą AmRestu

W Polsce duża część aplikacji do zamawiania jedzenia, jak również samych restauracji, ma powiązania ze spółką AmRest. To podmiot, który działa w 26 krajach w Europie Środkowej, a także w niektórych państwach Dalekiego Wschodu i w zachodniej części Rosji. Sieć zrzesza 2 211 restauracji – przede wszystkim sieciówek typu fast-food. Mowa tu o Sushi Shop, La Tagliatella czy Blue Frog, a także lokalach, które znajdziemy w prawie każdym mieście: KFC, Burger King, Starbucks i Pizza Hut.

Mimo tak szerokiego zakresu działania sieć jeszcze nie wprowadziła pojedynczej aplikacji do zamawiania z różnych restauracji. Podejrzewamy, że powodem są względy czysto strategiczne. Mamy jednak do dyspozycji trzy aplikacje związane z AmRest, które pozwolą nam zamówić z najważniejszych punktów.

KFC Polska – jedna z najpopularniejszych franczyz na świecie ma swoje aplikacje do zamawiania jedzenia

Franczyza, która powstała w Stanach Zjednoczonych i szybko rozwinęła się na cały świat, zyskała wielu fanów także w Polsce. Znajdziemy tutaj przede wszystkim chrupiące kurczaki w kubełkach i burgerach. Aplikacja KFC Polska pozwala na znalezienie najbliższego KFC i stworzenie zamówienia w dosyć specyficznym interfejsie. Mamy do czynienia z listą, na której jednocześnie umieszczono wszystkie produkty, podzielone na przesuwane segmenty z kategoriami. Aplikacja obsługuje standardowe formy płatności.

Z KFC Polska możemy zamówić jedzenie na wynos i na miejscu. Część osób korzysta z aplikacji w celu ominięcia kolejki i konieczności dokonania zamówienia w okienku lub przy ekranie. KFC Polska ma odrębną ofertę dla zamówień na wynos i dostawę. Produkty są takie same, jednak różnić może się dostępność promocji, a także wycena poszczególnych posiłków.

Pizza Hut – pizza w stylu amerykańskim na wynos lub z dowozem

Pizza Hut to sieć, która cieszy się sporą renomą. W aplikacji bez problemu dobierzemy ulubioną pizzę – z serem w brzegach lub bez, cienkim lub grubym ciastem, jak również wybranymi dodatkami. Pizza Hut chwali się błyskawiczną dostawą i szybkim odbiorem w restauracji. W praktyce te czynniki są rzecz jasna zależne od lokalizacji oraz liczby klientów. Większość użytkowników Google Play nie zgłasza jednak problemów związanych z użytkowaniem tej aplikacji do dowozu jedzenia.

W aplikacji dostępne są wszelkie promocje, sam interfejs jest bardzo przejrzysty i dosyć dobrze zoptymalizowany. W aplikacji Pizzy Hut możemy wybrać odbiór osobisty lub dowóz. Ponownie jak w przypadku KFC, ceny zamówienia w przypadku dostawy są nieco wyższe niż podczas odbioru osobistego.

Burger King – stosunkowo nowa aplikacja, o której nie każdy słyszał

Aplikacja Burger Kinga może być tutaj nieco nietypowym wyborem – aplikacja, tak samo jak sama sieć, nie cieszy się szczególnym zainteresowaniem w Polsce. Uczucia użytkowników są bardzo mieszane. W momencie pisania tego artykułu ocena apki na Google Play to zaledwie… 2,4 gwiazdki. Użytkownicy skarżą się przede wszystkim na błędy.

Możemy tutaj wybrać dowóz lub odbiór osobisty; dostępne są standardowe formy płatności. Aplikacja Burger King znajduje najbliższy lokal i podaje informacje na temat jego godzin otwarcia. Aplikacja Burger King w swojej funkcjonalności przypomina inne aplikacje spod skrzydeł AmRest.Poprzedni artykułPokemon GO ma już 5 lat
Następny artykułJak Perseverance radzi sobie na Marsie?